Znamy laureatów nagrody „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” 2019


Tomograf jako domek hobbitów lub latający pojazd, niewidoczne bramy przeciwpożarowe, miejski autobus zasilany wodorem i okienne rolety domowe sterowane z końca świata za pomocą telefonu komórkowego – to tylko niektóre produkty laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2019. Marszałek Marek Woźniak właśnie ogłosił czterech równorzędnych zwycięzców.

Agencja Reklamowa Grafiti Sp. z o.o. za „Medical Design - projekty na rzecz zmiany wizerunku służby zdrowia, IS: Wnętrza przyszłości”, Fibar Group S.A. za „System do zarządzania inteligentnym domem, IS: Rozwój oparty na ICT” oraz Małkowski-Martech S.A. za „Przeciwpożarową bramę kurtynową elastyczną Marc-Ok, IS: Przemysł jutra” to laureaci Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski”. Natomiast Solaris Bus & Coach S.A. został wyróżniony w kategorii „H₂ Wielkopolska” za „Solaris Urbino 12 Hydrogen - zeroemisyjny autobus miejski z napędem elektrycznym zasilanym z wodorowego ogniwa paliwowego”.
- Cieszę się, że w Wielkopolsce możemy się pochwalić takimi produktami, które bez wątpienia zasługują na światową markę – powiedział Marszałek Woźniak. – A proszę pamiętać, że są to produkty, które zostały wdrożone do produkcji i mają już krajowe patenty. Z racji zainteresowań samorządu województwa technologią wykorzystującą wodór, Marek Woźniak zwrócił uwagę na autobus napędzany wodorem.
- To jest dla nas niezwykle interesujący przykład jak można wykorzystać wodór w codziennym życiu. Uważamy, że to jest przyszłość, chcemy tę przygodę z wodorem kontynuować – podkreślił Marszałek i dodał, że laureaci zostaną szczególnie wyróżnieni podczas III Wielkopolskiego Kongresu Gospodarczego, w którym uczestniczą przedstawiciele życia gospodarczego Wielkopolski. – Czas do tego wydarzenia chcemy wykorzystać na promocję tych produktów, co stanowi jeden z celów naszego konkursu – przypomniał Marek Woźniak.

Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie Członek Kapituły Konkursu opowiedział szczegółowo procedurę, jaką zastosowała Kapituła w celu wyłonienia 4 laureatów z 26 zgłoszonych innowacyjnych projektów.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „ i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” organizowany jest od 2007 roku. Ubiegłoroczna edycja obejmowała dwie kategorie: opartą na inteligentnych specjalizacjach dla Wielkopolski oraz wykorzystaniu najnowszych technologii, wpisujących się w globalne trendy. W 2019 roku wpłynęło 26 wniosków, w tym 25 w kategorii: „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski” oraz 1 w kategorii: „H₂ Wielkopolska”. Każdy z laureatów otrzymuje 30 tys. złotych, dyplom i statuetkę.

Celem Konkursu jest promocja regionalnych przedsiębiorstw stosujących innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji dla Wielkopolski oraz w ramach działań opartych na zastosowaniu wodoru. Nagroda ma stanowić wyróżnienie dla przedsiębiorstw, które stworzyły nowatorskie rozwiązania i wdrożyły je w praktyce.
Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców mających siedzibę w Województwie Wielkopolskim.

Fot. UMWW

 


Galeria zdjęć:

  • Znamy laureatów nagrody „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” 2019
  • Znamy laureatów nagrody „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” 2019

pdf    drukuj    drukuj