Otwarcie skweru im. Władysława Raczkiewicza w Kutaisi z udziałem władz z Wielkopolski


W dniach 26-29 stycznia br., na zaproszenie Gubernatora Regionu Imeretia, Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego uczestniczyła w oficjalnej wizycie do gruzińskiego regionu partnerskiego. 
Marzena Wodzińska wzięła udział w oficjalnych uroczystościach w Kutaisi otwarcia placu przyjaźni gruzińsko-polskiej imienia Władysława Raczkiewicza, Prezydenta RP na uchodźstwie (1939–1947), męża stanu, wielokrotnego wojewody i ministra, senatora i marszałka Senatu RP. Uroczystość odbyła się w dniu 28 stycznia br., dokładnie w 135. rocznicę narodzin Prezydenta Raczkiewicza w Kutaisi. W uroczystości udział wzięli między innymi Gubernator Regionu Imeretia Zviad Shalamberidze wraz z zastępcami, Burmistrz Kutaisi Giorgi Tchigvaria, pełniący obowiązki Przewodniczącego Rady Miasta Kutaisi Irakli Shengelia, Wiceminister Spraw Zagranicznych Gruzji Alexander Khvtisiashvili, przedstawiciele Ambasady RP w Tbilisi i mieszkańcy miasta Kutaisi. W swoim wystąpieniu Marzena Wodzińska przekazała władzom i mieszkańcom miasta Kutaisi oraz regionu Imeretia serdeczne gratulacje w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zwracając uwagę na więzi łączące Polskę i Gruzję, odnosząc się także do relacji pomiędzy naszym regionem a Imeretią. Podziękowała przy tym władzom Regionu Imeretia i Miasta Kutaisi, a także Województwa Kujawsko-Pomorskiego za kultywowanie pamięci Władysława Raczkiewicza. Uroczystość uświetnił występ artystów z Gruzińskiego Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Kutaisi. Chór wykonał hymny Polski i Gruzji oraz utwory ludowe obu narodów. Skwer imienia Władysława Raczkiewicza znajduje się w samym sercu miasta Kutaisi i jest jednym najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy Imeretii.
Wizyta delegacji wielkopolskiej wiązała się także z oficjalnymi spotkaniami z władzami Imeretii i Kutaisi, w dniu 27 stycznia. Omówiono dotychczasowe działania i przyszłą współpracę. Gubernator Shalamberidze podziękował za wkład Wielkopolski w rozwój partnerstwa w ostatnich miesiącach oraz podkreślił jak bardzo ceni sobie efektywną współpracę Imeretii z dwoma polskimi regionami, co jest w Gruzji rzadkością.
Ważnym punktem wizyty, stanowiącym kontynuację ustaleń podjętych w lipcu, a potwierdzonych na przełomie września i października 2019 roku, była wizyta w Bagdati i Ckaltubo, u przyszłych partnerów wielkopolskich miast i gmin.
Jednym z kluczowych kierunków przyszłych wspólnych działań z Imeretią ma być współpraca dotycząca edukacji na poziomie podstawowym i średnim, a także kształcenie zawodowe. Ważnym punktem wizyty w Gruzji było spotkanie Szkole nr 1 w Kutaisi, którą, ukończył również Władysław Raczkiewicz. Z dyrekcją szkoły rozmawiano o możliwościach podjęcia wspólnych działań, takich jak wymiany młodzieży, kadry nauczycielskiej, wymiana doświadczeń na temat metod nauczania oraz realizacja wspólnych projektów edukacyjnych. Akademicki wymiar przyszłej współpracy był natomiast podkreślany w czasie spotkania z władzami uniwersytetu im. Akaki Tsereteli w Kutaisi. Rektor Roland Kopaliani i Wicerektor George Gavtadze mówili o udanej współpracy z kilkoma polskimi uczelniami
i wyrazili zainteresowanie podjęciem współpracy również z uczelniami w Wielkopolsce. Delegacje odwiedziły też plac budowy Uniwersytetu Technologicznego, ogromnego i nowoczesnego kompleksu uniwersyteckiego w Kutaisi, który zaprojektowano dla około 60 tysięcy studentów.
W programie wizyty nie zabrakło też elementów gospodarczych. Delegacja zwiedziła fabrykę odzieżową MGMTex, otwartą w Kutaisi w maju 2018 roku, przy wsparciu ze strony rządu gruzińskiego w ramach programu wsparcia przedsiębiorczości „Produce Georgia”.


Galeria zdjęć:

  • Otwarcie skweru im. Władysława Raczkiewicza w Kutaisi z udziałem władz z Wielkopolski
pdf    drukuj    drukuj