trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marek Woźniak na Impact’24: Wielkopolska osiągnęła dobrą pozycję

  Liderzy światowej polityki i biznesu spotykali się w Poznaniu podczas kongresu Impact’24, który odbył się w dniach 15 i 16 maja. To największe wydarzenie technologiczno-gospodarcze w naszej części Europy. W Impact – jako speaker – wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Wielkopolska była regionem gospodarzem kongresu.

  Impact ’24 to dwa dni wypełnione dyskusjami o najważniejszych globalnych sprawach. Podczas wydarzenia, odbywającego się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na 9 scenach wystąpiło 650 największych światowych mówczyń i mówców. Jednym z nich był pierwszego dnia kongresu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który przemawiał na otwarcie spotkania:

  – Przez ostatnie 25 lat istnienia samorządu i 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej Wielkopolska osiągnęła bardzo dobrą pozycję, jeśli chodzi o PKB na mieszkańca. To dzisiaj 84 proc. średniej europejskiej, mieliśmy też w Polsce najniższą stopę bezrobocia. To bez wątpienia historia sukcesu Wielkopolan – wielkopolscy przedsiębiorcy skorzystali z wolnego rynku, a mieszkańcy naszego regionu opowiadali się w większości za liberalną demokracją. Dzisiaj jednak zadajemy sobie pytane: Co dalej wobec wszystkich wyzwań, które przed nami stoją? Jak poradzimy sobie z czwartą rewolucją przemysłową z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? To wreszcie pytanie o pułapkę średniego rozwoju, zmiany klimatyczne czy zagrożenie militarne? Warto podejmować debatę w gronie polityków, ekspertów i wszystkich aktywnych uczestników życia publicznego o kluczowych kwestiach dla rozwoju społeczeństw, Unii Europejskiej i świata. To spotkanie poświęcone jest takim właśnie ważnym dyskusjom. Życzę istotnych inspiracji i miłego pobytu w Poznaniu i Wielkopolsce – mówił na Marszałek Marek Woźniak. 

  Wśród osób, które zabrały głos, była m.in. była pierwsza dama USA Michelle Obama, była premier Finlandii Sanna Marin, światowej sławy psychoterapeutka Esther Perel, strateg geopolityczny doradzający m.in. amerykańskiemu wojsku i firmom z listy Fortune 500 Peter Zeihan, znawca naszej części Europy Timothy Snyder, ekspert ds. produktywności Chris Bailey, specjaliści od sztucznej inteligencji – m.in. Kenneth Cukier z „The Economist” i David Hogan, szef na region EMEA w Nvidia oraz aktor i reżyser Jesse Einsenberg. Nie brakuje także speakerów z Polski i naszego regionu. 

  Pierwszego dnia kongresu Marszałek wziął również udział w dyskusji  „Czy grozi nam wojna? A jeśli tak: czy Europa gotowa jest na wojnę?”. Towarzyszył mu oraz generał Rajmund Andrzejczak, w latach 2018–2023 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Jarosław Wolski, dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie wojska i obronności.

  – Na pytanie o to, czy wojna grozi Europie, mam dwie odpowiedzi: pierwsza jest taka, że wojna już właściwie jest, a druga: że to zależy od nas, czy wydarzy się tutaj – mówił podczas spotkania Marszałek. – Nie możemy liczyć na to, że coś się stanie samo. Jako samorządowiec nie dostrzegam dzisiaj naszych zdolności do obrony ludności. To poważne zadanie dla nas wszystkich, żeby zbudować system ochrony ludności i odpowiednio ją wyposażyć, chociażby w miejsca schronienia i schematy działania. Dopóki wojna jest daleko, to dla nas jak obrazek filmowy. Jeśli nie będziemy mówić o tym, że to jest realna perspektywa – być może odległa, ale realna – może być to dla nas ślepa uliczka. 

  Marszałek odniósł się także do sytuacji na Ukrainie:

  – Niepokoimy się bardzo o naszych przyjaciół z Charkowa. Cieszę się, że kupiliśmy im ostatnio siedem nowych karetek. Nowoczesne ambulansy, zakupione za milion euro, pojechały na Ukrainę i dobrze służą. Na tym polega nasza pomoc na rzecz ludzi i armii ukraińskiej. Dopóki są zdecydowani i dzielni – musimy ich wspierać. 

  15 maja podczas Impact’24 wystąpili także Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego („Sustainable Leadership: tworzenie organizacji z pozytywnym wpływem na środowisko” oraz Robert Pilarczyk, Dyrektor Departamentu Transportu UMWW, który pojawił się w dyskusji „Innowacje w transporcie publicznym, elektromobilności i inteligentnej logistyce”. 16 maja speakerem była Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Uczestniczyła w dwóch panelach: „Po pierwsze pacjent - Rewolucja w podejściu do opieki zdrowotnej w Polsce” oraz „Znaczenie komunikacji w relacjach międzypłciowych - Jak słuchanie i wzajemne zrozumienie mogą prowadzić do harmonijnych relacji”. 

  W wydarzeniu wzięli również udział Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego, Tatiana Sokołowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz radni województwa.

  Podczas Impact’24 można było odwiedzać stoiska Wielkopolski, zlokalizowane w budynku Poznań Congress Center oraz Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w pawilonie 7a.

   


  Galeria zdjęć: