trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Gry terenowe poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu teraz w wersji cyfrowej

    Na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego 27grudnia.pl, poświęconej naszemu zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu, można pobrać scenariusze 5 questów tzw. powstańczych (https://27grudnia.pl/questy-powstancze). To forma niezwykle popularnej w ostatnich latach gry terenowej, w której wziąć udział może każdy i atrakcyjnie spędzić czas poza domem, poznając region i jego historię. A jednocześnie niezwykle atrakcyjna oferta rekreacyjna na letni, wakacyjny czas. Tym bardziej, że teraz nasze questy są dostępne również w wersji mobilnej. Wystarczy więc pobrać aplikację i… wyruszyć w teren. 
    – Myślę, że właśnie podróż z questami po miejscach powstańczych, odkrywanie bohaterów i miejsc związanych z Powstaniem, tak bliskim wszystkim Wielkopolanom, jest dobrym pomysłem na podróż – powiedział Marszałek Marek Woźniak. – Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w interesujący sposób, wywołującym zaciekawienie nowymi miejscami, dodatkowo z towarzyszeniem dreszczyku emocji. Wzbudza je czekająca na końcu drogi  nagroda dla wytrwałych, którzy przejdą wszystkie trudy pokonywania problemów, rozwiązywania zagadek i wszystkich wyzwań, które przed uczestnikami stawia taka zabawa terenowa.
    Questy powstańcze znajdują się  na stronie 27grudnia.pl, skąd można pobrać i wydrukować pięć scenariuszy. Odkrywca, czytając wierszowane wskazówki, rozwiązując zadania i zagadki, dociera do miejsc, w których rozegrały się wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Pięć tras – Poznań, Osieczna, Poniec, Jarocin i  Wronki –  prowadzi uczestnika gry i pokazuje mu okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego i jego przebieg w Poznaniu, walki na południu naszego regionu (Osieczna) i codzienne życie w przyfrontowym wielkopolskim miasteczku (Poniec). Z kolei amatorzy turystyki rowerowej wyjeżdżają do Jarocina i Wronek, gdzie czekają na nich szlaki wiodące doliną Warty i przez Puszczę Notecką. 
    Na mecie na odkrywców czeka nagroda – „skrzynia skarbów” z pieczęcią oraz księga pamiątkowa. Odbicie pieczęci i wpis do księgi potwierdzają przebycie trasy. Zapraszam do skorzystania ze scenariuszy questowych dostępnych na stronie 27grudnia.pl/questy. Ulotkę z tekstem gry można samodzielnie wydrukować pobierając plik PDF. Uczestnicy zabawy mogą zdobyć Odznakę Krajoznawczą PTTK „Wielkopolskie Questy” . Od 10 czerwca 2021 roku wszystkie trasy questowe można przemierzać w terenie również z bezpłatną aplikacją mobilną „QUESTY – Wyprawy Odkrywców” (dostępną dla systemu Android i IOS) oraz wirtualnie przechodząc trasy oznaczone jako „questy wirtualne”, umieszczone na portalu questy.org.pl. 
    – Zachęcam wszystkich, aby poznawali Wielkopolskę. Zwłaszcza teraz – w okresie letnim i w czasie, kiedy może jeszcze nie planujemy tych najdalszych podróży po świecie. Żeby poznawali najbliższy sobie region – Wielkopolskę z jej wszystkimi walorami, zarówno krajobrazowymi, jak i historycznymi – mówi Marszałek Marek Woźniak.