Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów


Od 28-30 września 2019 r. w Województwie Wielkopolskim przebywały delegacje z chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej oraz mołdawskiego Regionu Rozwoju Północ. Ich przedstawiciele, na zaproszenie Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego zaprezentowali tradycyjną regionalną żywność na stoisku Województwa Wielkopolskiego, podczas targów Smaki Regionów 2019. Wśród produktów z Żupanii odwiedzający targi mogli skosztować m.in. kulenu – wędliny wyrabianej tradycyjnie z mięsa czarnych świń z dodatkiem papryki, czosnku i soli, czy wędzonych serów. Mołdawianie prezentowali natomiast m.in. słodycze, suszone owoce, a także divin – mołdawską brandy produkowaną przez fabrykę „Barza Alba”. Podczas targów odbyły się spotkania delegacji chorwackiej i mołdawskiej z Marszałkiem Markiem Woźniakiem oraz Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim.

Ciekawym wydarzeniem targowym były pokazy potraw kuchni obu regionów oraz kuchni rumuńskiej, prezentowane przez „Lorka” – chefa z Rumunii: Larentiu Zediu - finalistę programu kulinarnego Master Chef.  Kulinarne show zgromadziło bardzo liczną publicznośći, dając możliwość skosztowania dań przygotowanych z oryginalnych produktów przywiezionych przez gości w połączeniu z tradycyjną żywnością wielkopolską.
Producenci żywności i reprezentanci administracji regionów partnerskich wzięli także udział w spotkaniach z przedstawicielami Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, przedstawicielami Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, omawiając możliwości współpracy w przyszłości. 30 września 2019 r. goście zapoznali się z ekspozycją targową podczas wystaw z serii POLAGRA.
W tym roku targom Smaki Regionów towarzyszyła także oficjalna wizyta Pierwszego Wicegubernatora Regionu Imeretia Pana Ioseb Khakhaleishvili wraz z towarzyszącą delagacją burmistrzów miast oraz klubu sporowego z Kutaisi. Wizyta – na zasadach obserwatora – zakończyła się wspólnym uzgodnieniem, że w 2020 roku na targach Smaki Regionów zaprezentowany zostanie także gruziński region Imeretia.
Przypomnijmy: Żupania Vukovarsko-Srijemska po raz pierwszy zaprezentowała się na Smakach Regionów w 2018 roku, natomiast przedstawiciele Regionu Rozwoju Północ przyjechali do Wielkopolski na Targi już trzeci rok z rzędu. Wizyty targowe stanowią jedno z wielu działań realizowanych przez Województwo Wielkopolskie w ramach aktywnej współpracy z partnerami regionalnymi z Chorwacji i Mołdawii.

Autor: BWM

Zdjęcia: DR i BWM

 


Galeria zdjęć:

  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
  • Goście z Chorwacji i Mołdawii na Targach Smaki Regionów
pdf    drukuj    drukuj