trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

„FASCYNUJĄCY LABIRYNT I RAJ ŚWIATA JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO”

  Muzeum Okręgowego w Lesznie serdecznie zaprasza do budynku głównego Muzeum, przy placu Metziga 17, na wystawę prac czeskiego artysty Miroslava Huptycha, pod tytułem "FASCYNUJĄCY LABIRYNT ŚWIATA I RAJ SERCA JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO".

  Na ekspozycję składają się oryginalne wielkoformatowe kolaże artysty, będące ilustracją do wybranych fragmentów dzieła Comeniusa pt. Labirynt świata i raj serca. Książka ta, wydana po raz pierwszy w 1631 roku, uważana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł literatury czeskiej. Inspiracją dla Komeńskiego były m.in. dzieła Johanna Valentina Andreae i Tomasa Campanelli. Wydawana była wielokrotnie w wielu językach europejskich, także po polsku w 1710 roku. Dzieło Komeńskiego – alegoryczny traktat filozoficzny wykorzystujący motyw wędrowca – opowiada o poszukiwaniu harmonii, ładu, szczęścia i swego miejsca w życiu. Książka napisana blisko 400 lata temu nic nie straciła na aktualności, a zawarte w niej przemyślenia i osąd pozornie wyimaginowanego miasta i jego mieszkańców, zdają się dotyczyć naszej rzeczywistości.

  Autor kolaży – dzieł odwołujących się do wyobraźni widza, ale i czerpiących z bogactwa kultury – Miroslav Huptych to poeta, aforysta, artysta plastyk, a także arteterapeuta. W jego dorobku znalazły się, m. in. tomiki wierszy, ilustracje do 48 książek, 138 projektów okładek. Na swym artystycznym koncie ma 30 samodzielnych wystaw.
  Wielką popularnością w Czechach cieszyła się wystawa kolaży do dzieła Komeńskiego, zorganizowana w 2013 roku przez Narodowe Muzeum Pedagogiczne i Bibliotekę im. J.A. Komeńskiego w Pradze, którą pokazano później w Naarden w Holandii. Teraz pokazujemy ją polskim odbiorcom. Wystawa w Lesznie jest efektem współpracy z praskim muzeum. Inne prace czeskiego artysty polscy czytelnicy mogli poznać z wydanej w 2017 roku publikacji Markéty Pánkovej Jan Amos Komeński w nas. Cytaty z dzieł Komeńskiego – inspiracje, pamięć, dziedzictwo, którą wydało – we współpracy z Narodowym Muzeum Pedagogicznym i Biblioteką im. J.A. Komeńskiego w Pradze –Muzeum Okręgowe w Lesznie.
  Kurator wystawy p. Kamila Szymańska.

  20.03.2018 - 08.07.2018 wystawa czasowa , Budynek główny Muzeum, pl. Metziga 17.