trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Energia wiatru zasili turbiny wiatrowe w Gminie Rychwał

  W poniedziałek 20 czerwca w Gminie Rychwał, w powiecie konińskim odbyło się uroczyste oddanie do użytkowania siłowni wiatrowych, wybudowanych w Dąbroszynie, Święci i Czyżewie. Wartość tej inwestycji to 122 mln zł. W uroczystości uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. 

  Inwestycja ta związaną była z długim i skomplikowanym okresem przygotowania do realizacji, Już w  2013 roku wyznaczone zostały tereny pod siłownie wiatrowe. Ostatecznie w tym roku zakończono realizacje projektu budowy elektrowni wiatrowej w obrębie miejscowości Dąbroszyn, Święcia oraz Czyżew, składającej się z sześciu turbin wiatrowych o mocy do 3,0 MW każda (łącznie 18,0 MW). Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 122 mln zł.

  Generalny inwestor projektu jest firma Qair Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, podkreślał że energia z odnawialnych źródeł energii (OZE) ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i kolejne inwestycje są konieczne dla dalszej transformacji energetycznej wschodniej wielkopolski oraz całego kraju. 

  - Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to ważny krok w zmianach w sferze energetyki wschodniej wielkopolski. Realizacja inwestycji w postaci powstania 6 turbin wiatrowych na terenie Gminy Rychwał przyczyni się do wzrostu udziału OZE w produkcji energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej samej energii z konwencjonalnych źródeł. Powstanie turbin to także doskonały przykład dla innych samorządów chcących opierać lokalną energetykę na licznych małych instalacjach wytwarzających prąd. – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski 

  W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Qair Polska Sp. z o.o., wykonawcy projektu firmy Onde, posłowie, przedstawiciele samorządu Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele powiatu konińskiego ze starostą konińskim na czele radni gminni, sołtysi i właściciele gruntów.

  Gmina Rychwał uczestnicząc w realizacji projektu uzyskała dodatkowe źródło dochodu w postaci wpływów z podatków od tej inwestycji, które będą zasilać budżet gminy. 

   


  Galeria zdjęć: