trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

DK Oskard w Koninie wypiękniał. Marszałek Woźniak z uznaniem o inwestycji wartej 27 mln zł

  „To jest historyczny moment dla Konina i Ziemi Konińskiej, bo tego rodzaju inwestycje nie zdarzają się co dzień, zwłaszcza w kulturze” – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas briefingu prasowego po zakończonej rozbudowie Domu Kultury Oskard, będącego częścią marszałkowskiego Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Warta 27 milionów złotych inwestycja była finansowana m.in. ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego – 13 mln zł oraz funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – blisko 12 mln zł. 

  „Oddajemy do dyspozycji mieszkańców Konina, wschodniej Wielkopolski i gości obiekt, który jest nowoczesny, funkcjonalny i zapewniający standard jakości, który jest godny i właściwy dla oferty, jaką CKiS DK OSKARD ma dla swoich widzów. Życzę mieszkańcom Konina, żeby Oskard spełniał ich oczekiwania. Żeby jakość życia, która się wiąże z korzystaniem z kultury, była najwyższej próby” – dodał Marszałek Woźniak.

  Dzięki realizacji inwestycji DK Oskard zyskał nie tylko blask i widowiskową fasadę, ale także dodatkową funkcjonalność, za sprawą m.in. dobudowanych pomieszczeń (sala kinowa na 48 miejsc, sala wielofunkcyjna dla 100 osób, klubokawiarnia dla 150 osób). Cały obiekt został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę w postaci sprzętu i urządzeń dostosowanych do obowiązujących standardów w instytucjach kultury, w tym dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. windy, podnośnik dla osób z niepełnosprawnościami, pętla indukcyjna, system audiodeskrypcji, tablica tyflograficzna). 

  Nowością jest również stworzony tuż przy zmodernizowanym obiekcie Park Rzeźb. Aluminiowe, surowe rzeźby tworzą spójną całość z na wskroś nowoczesnym obliczem Oskardu. Ich autorami są znani artyści goszczący na organizowanych przed laty słynnych międzynarodowych plenerach „Aluminium Konin” – Olgierd Truszyński, Wacław Stawecki, Donat Szuliński oraz Giotto Dimitrow. Park przywrócił dziełom ich pierwotne przeznaczenie i znaczenie, a także pozwolił we właściwy sposób wyeksponować je w przestrzeni miasta. Część rzeźb została przekazana CKiS w depozyt przez Muzeum Okręgowe w Koninie. 

  Dom Kultury Oskard jest częścią Centrum Kultury i Sztuki w Koninie – instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 


  Galeria zdjęć: