trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Czego Brazylia szuka w Wielkopolsce?

  *W dniach 11-13 listopada 2018 r. Województwo Wielkopolskie gościło delegację brazylijskiego rządu oraz trzech regionów Parany, Para i Pernambuco.*

  Wizyta była częścią projektu  „EU-CELAC INNOV-AL Platform: Promotion of decentralised innovation policies in Brazil”, który jest finansowany z funduszy unijnych, a ma na celu wspieranie wymiany doświadczeń pomiędzy regionami europejskimi a brazylijskimi w zakresie wdrażania zdecentralizowanej polityki innowacyjnej. Na czele delegacji brazylijskiej stał Marlon Carvalho Cambraia, Sekretarz Federalny, kierujący Sekretariatem Rozwoju Regionalnego w ramach Ministerstwa Integracji Brazylii.

  11 listopada delegacja wzięła udział w wydarzeniach organizowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich był udział w tradycyjnym Koncercie Marszałkowskim, który odbył się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Koncert stał się okazją do spotkania z Markiem Woźniakiem, Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego.  

  12 listopada zagraniczni goście w czasie konferencji z przedstawicielami UMWW zapoznali się z wielkopolskim systemem inteligentnych specjalizacji, a 13 listopada odwiedzili Politechnikę Poznańską oraz instytuty związane z rozwojem sektora ICT w Wielkopolsce.
  Tego samego dnia delegacja brazylijska podjęła partnerskie rozmowy z Maciejem Sytkiem, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Ich efektem były konkretne propozycje obszarów współpracy wielkopolsko-brazylijskiej, szczególnie ze Stanem Parana, który od 2010 r. jest regionem partnerskim Wielkopolski. Wśród przedstawionych do współpracy dziedzin w zakresie inteligentnych specjalizacji, jako priorytetowe wskazano: agrobiznes, ochronę zdrowia i energetykę. Aroldo Messias de Melo Junior, Dyrektor Generalny Sekretariatu Nauki, Technologii i Szkolnictwa Wyższego Stanu Parana otrzymał list gratulacyjny dla nowego gubernatora stanu (Carlos Roberto Massa Júnior), który obejmie funkcję z początkiem 2019 r. Przedstawiciele stanów Pernambuco i Para również wyrazili chęć współpracy z Wielkopolską.
  Wszyscy goście z Brazylii podkreślali piękno naszego regionu oraz wysoką jakość życia.


  Galeria zdjęć: