trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Blisko 10 mln zł na pomoc dla Ukrainy i wielkopolskiej policji

  Z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże około 10 mln zł na pomoc społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy oraz wielkopolskiej policji, na budowę nowej siedziby Laboratorium Kryminalistycznego w Poznaniu.

  Podczas poniedziałkowej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni zdecydowali o przekazaniu blisko 10 mln zł na pomoc naszym ukraińskim sąsiadom oraz wpłacie na Fundusz Wsparcia Policji.
  - W Ukrainie toczy się bezwzględna walka, która przynosi zarówno ofiary śmiertelne, jak i rannych. Chcemy udzielić pomocy społecznościom Ukrainy w obszarze opieki zdrowotnej, zarówno żołnierzom, jak i cywilom – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Przypomnijmy, że 4 stycznia tego roku Marszałek Woźniak spotkał się w Warszawie z Wasylem Zwaryczem, Ambasadorem Ukrainy w Polsce. Podczas rozmów Marek Woźniak zadeklarował chęć przekazania konkretnej pomocy rzeczowej i humanitarnej oraz wsparcie zaplecza medycznego, zwłaszcza w obszarach przyfrontowych.

  - Zaproponowałem wtedy udzielnie pomocy o wartości około 1 mln euro, deklarując, że jeśli otrzymamy specyfikację najbardziej pilnych potrzeb, odniesiemy się do niej w postaci konkretnej pomocy rzeczowej – tłumaczy Marszałek.

  Takie zestawienie wpłynęło z ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia.

  - W pierwszej kolejności chcemy zadbać o transport, który zapewni ewakuację ludności. Myślimy również o zakupie ambulansów, mobilnych, kontenerowych pracowni diagnostycznych lub bloków operacyjnych, a także wyposażenia chirurgicznego – mówi Marek Woźniak.

  Pomoc będzie możliwa dzięki zmianie ustawy o samorządzie województwa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 poz. 583). Jej zapisy umożliwiają udzielenie przez województwo pomocy społecznościom lokalnym i regionalnym innych państw. Udzielenie takiej pomocy wymaga uchwały Sejmiku województwa.

  Podczas poniedziałkowej Sesji radni – na wniosek Marszałka Woźniaka - podjęli również decyzję o wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, która będzie prowadzić dużą inwestycję – budowę nowego Laboratorium Kryminalistycznego przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu. Na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże 5 mln zł.

  - To inwestycja niezwykle istotna dla regionu i wielkopolskiej policji. Laboratorium, które ma na swoim koncie duże sukcesy jest obecnie rozproszone, często działa w niesprzyjających warunkach. Chcemy zapewnić infrastrukturę, która pozwoli na jeszcze bardziej efektywną pracę policji – mówi Marszałek.

  Komenda Wojewódzka Policji ma już gotowy projekt inwestycji, pozwolenie na budowę i wybranego wykonawcę. Środki przekazane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pomogą w rozpoczęciu procesu budowy.  

   


  Galeria zdjęć: