trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

„DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI” WEDŁUG RADOSŁAWA RYCHCIKA W TEATRZE NOWYM

  „Dwunastu gniewnych ludzi” – znany film Sidneya Lumeta z lat 50. XX wieku, według scenariusza Reginalda Rose’a to esej o potędze demokracji. Dwunastu mężczyzn spotyka się, by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka.
  Po burzliwej debacie przysięgli wznoszą się ponad własne uprzedzenia, wymijają pułapki zakłamanego systemu i wydają sprawiedliwy, obiektywny werdykt. Triumfują demokracja, prawda i piękno. - Trudno nam patrzeć dziś na ten triumf bez podejrzeń – mówią twórcy teatralnej wersji „Dwunastu gniewnych ludzi”. - Nie wierzymy w sprawiedliwość, w USA, w piękno bezinteresownego dobra i w oczywistą brzydotę zła. Wierzymy w spektakl.
  Reżyserem poznańskiego spektaklu jest Radosław Rychcik, tłumaczenie i dramaturgia to dzieło Jana Czaplińskiego, scenografia - Anny Marii Kaczmarskiej, a muzyka - Michała Lisa. W obsadzie znaleźli się aktorzy: Janusz Andrzejewski, Wojciech Deneka, Tadeusz Drzewiecki, Grzegorz Gołaszewski, Zbigniew Grochal, Michał Kocurek, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Tomasz Nosiński /gościnnie/, Mariusz Puchalski i Mariusz Zaniewski.
   

                                     

                                     

                                     

                                      Fot. Bartłomiej Sowa