trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął dokument pn. Strategiczne kierunki rozwoju zasobów opieki psychiatrycznej na terenie Województwa Wielkopolskiego.”

  zdrowie psychiczneZarząd Województwa Wielkopolskiego 9 października 2020 r. – dzień przed Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, Uchwałą Nr 2777/2020 przyjął dokument pn. Strategiczne kierunki rozwoju zasobów opieki psychiatrycznej na terenie Województwa Wielkopolskiego.

  Dokument określa strategię rozwoju zasobów ochrony zdrowia psychicznego w województwie wielkopolskim oraz zakłada:

  • tworzenie sieci Centrów Zdrowia Psychicznego,
  • tworzenie szpitalnych oddziałów opieki psychiatrycznych w szpitalach ogólnych,
  • uporządkowanie ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej dla dorosłych,
  • rozwój sieci poradni psychiatrycznych na terenie województwa wielkopolskiego obejmujących ambulatoryjną opieką psychiatryczną dzieci i młodzież,
  • uruchamianie oddziałów dziennych dla dorosłych,
  • uruchamianie oddziałów dziennych dla dzieci i młodzieży,
  • tworzenie zespołów środowiskowych.

  Samorząd Województwa w 2019 roku zlecił przeprowadzenie analizy i oceny potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa wielkopolskiego w zakresie zdrowia psychicznego. Badanie pokazało, że aż 86% dorosłych mieszkańców województwa wielkopolskiego doświadczało w przeszłości lub doświadcza w tej chwili problemów w zakresie funkcjonowania psychicznego. Ponadto, aż 57% mieszkańców województwa, którzy doświadczają problemów psychicznych, nie udało się do specjalisty, aby zdiagnozować problem i uzyskać pomoc. Pokazuje to jak ważne jest by rozwijać środowiskową opiekę psychiatryczną na terenie województwa oraz konieczne informowanie o dostępności do niej oraz pozytywnych skutkach podejmowanych terapii.

  Treść Uchwały oraz „Strategicznych kierunków rozwoju zasobów opieki psychiatrycznej na terenie Województwa Wielkopolskiego” znajduje się poniżej w plikach do pobrania.