trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WYSTAWA JEDNEGO OBRAZU W 200 ROCZNICĘ ŚMIERCI BACCIARELLEGO - Muzeum w Dobrzycy

    *Nadanie Konstytucji Księstwa Warszawskiego przez Napoleona, Unia Lubelska, Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym - tych obrazów pędzla Marcelego Bacciarellego nie trzeba nikomu przedstawiać.** To właśnie te działa sprawiły, że włoski artysta wpisał się na karty historii polski na stałe. W 200 rocznicę śmierci nadwornego malarza ostatniego króla Polski, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy pragnie oddać pokłon dla twórczości Bacciarellego organizując wyjątkowe wydarzenie - Wystawę Jednego Obrazu.

    Już od 5 stycznia w dobrzyckim Pałacu można podziwiać Portret Urszuli z Zamoyskich Mniszchowej, córki wojewody lubelskiego Jana Jakuba Zamoyskiego i Ludwiki z Poniatowskich. Charakteryzujący się niezwykłą lekkością oraz subtelną skalą barwną obraz przedstawiający ulubienicę króla, jest jednym z najciekawszych portretów malarza. Jednak decyzję dotyczącą wyboru właśnie tego konkretnego obrazu determinowała nie tylko niezwykła uroda tego działa, ale również kwestie związane z historią dobrzyckiej rezydencji.

    Augustyn Gorzeński, twórca zespołu pałacowo-parkowego w Dobrzycy, generał lejtnant Wojsk Koronnych, pozostawał w niezwykle dobrych relacjach z Stanisławem Augustem Poniatowskim oraz osobami przebywającymi na dworze. Wybór portretu Urszuli z Zamoyskich, kobiety należącej do jego najbliższego otoczenia króla i często pełniącej funkcję pani domu, miał także symbolizować zażyłość generała Gorzeńskiego z rodziną królewską.