trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wystawa Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” kontynuuje podróż po Europie

  Zorganizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wystawa „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” kontynuuje podróż po Europie w kolejnej wersji językowej.

  W 2020 r. we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie powstała rumuńskojęzyczna wersja wystawy, która prezentowana była w Bukareszcie i Klużu. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Ambasadą RP w Kiszyniowie oraz Attache Obrony, Wojskowym i Lotniczym RP w Kiszyniowie na 2021 r. zaplanowano ekspozycję wystawy w Mołdawii.

  14 maja 2021 r. wystawa została udostępniona zwiedzającym w Muzeum Wojskowym w Kiszyniowie. Wystawę otworzyli Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk oraz p.o. Ministra Obrony Republiki Mołdawii Victor Gaiciuc. W inauguracji uczestniczyli również przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego, w tym Attache Obrony, Wojskowy i Lotniczy RP w Kiszyniowie płk Paweł Stuleblak.

  Wystawa „Enigma. Odszyfruj zwycięstwo” poświęcona jest osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy. Przypomina tragiczną historię losów ludzi, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom przyczynili się do uratowania wielu milionów istnień ludzkich podczas II wojny światowej.

  Informacje o wystawie zawiera dedykowana strona internetowa: http://enigma.umww.pl/ .


  Galeria zdjęć: