trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wizyta Ambasadora Japonii w Wielkopolsce. Z Marszałkiem Markiem Woźniakiem rozmawiali o współpracy i… sumo

  19 września 2021 roku w wielkopolskim Krotoszynie, oficjalną wizytę złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w RP Akio Miyajima. Ambasador spotkał się z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem oraz Przewodniczącą Komisji Strategii i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Joanną Król-Trąbką oraz przedstawicielami Gminy i Miasta Krotoszyn, w tym z Burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem oraz Powiatu Krotoszyńskiego - Starostą Stanisławem Szczotką.

  Okazją do spotkania był Puchar Europy w Sumo – Krotoszyn 2021, na który goście zaproszeni zostali z inspiracji Prezesa Zarządu Polskiego Związku Sumo, Prezydenta Europejskiej Federacji Sumo oraz wielkiego miłośnika Japonii - Dariusza Rozuma.

  W czasie swojej pierwszej wizyty w Wielkopolsce, Ambasador zapoznał się z historią i bieżącymi aspektami współpracy Krotoszyna z japońskim miastem Okinoshima. Z zainteresowaniem wysłuchał także historii o tym jak Krotoszyn stał się polskim centrum sumo oraz jak kształtują się dalsze plany rozwoju tej dyscypliny.

  Jak powiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego: - "Krotoszyn stanowi most łączący Wielkopolskę z Japonią, ale nasze wspólne tematy nie ograniczają się tylko do rozwoju partnerstwa miast i sumo”.

  Jako priorytetowy temat, którym jest zainteresowana Wielkopolska we współpracy z partnerami japońskimi, Marszałek Woźniak wymienił technologie związane z energetyką, które mają umożliwić transformację w kierunku zeroemisyjnym, a w szczególności technologie wodorowe oraz technologie bezpieczeństwa w energetyce jądrowej. Ambasador Japonii potwierdził, że japońskie rozwiązania w tych sferach należą do najnowocześniejszych na świecie. Odniósł się także do podobieństw w „uzależnienie” obu krajów od konkretnego surowca energetycznego (Polska to węgiel. Japonia to gaz.) Podkreślił, że należy się zastanowić, co w ramach współpracy dwustronnej możemy wspólnie zrobić w tym zakresie i zachęcił do korzystania z japońskich doświadczeń w zakresie technologii wodorowych. Zadeklarował także, że po rozpoznaniu możliwości współpracy będzie kontynuował rozmowy w tym temacie w czasie kolejnej wizyty w Województwie Wielkopolskim. Rozmowy dwustronne dotyczyły także szeroko rozumianej współpracy gospodarczej oraz współpracy młodzieży i szkół.

  Marszałek Woźniak, wspólnie z włodarzami Ziemi Krotoszyńskiej oraz Prezesem Zarządu Polskiego Związku Sumo, poinformował Pana Ambasadora o planach budowy w Krotoszynie oryginalnego, odwzorowanego 1:1 tradycyjnego japońskiego dohyõ. "Pomyślałem, że dobrze byłoby kawałek tradycyjnej, pięknej Japonii przenieść tu do Krotoszyna. Będzie to dowód kontynuacji i fascynacji tą dyscypliną sportu oraz wielokulturowy element rozpoznawalny w Wielkopolsce i Polsce". Jak podkreślił Marszałek, w sumo nie ma emanacji agresją. Jest to sport, który śmiało można zaproponować do uprawiania młodym ludziom.

  Wizyta Ambasadora Japonii Akio Miyajima w Krotoszynie, była pierwszą oficjalną wizytą w Wielkopolsce. Misja dyplomatyczna Ambasadora w Polsce rozpoczęła się w listopadzie 2020 roku, jednak warunki pandemiczne uniemożliwiły realizację wizyt w regionach.


  Galeria zdjęć: