trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

  W piątek 25 września 2015 roku w Kościanie odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki – święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej.

  Podczas części oficjalnej, która odbyła się w Kościanie zaprezentowane zostały atrakcje turystyczne Kościana. Omówiono również działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w dziedzinie turystyki. Osobom i podmiotom zasłużonym dla rozwoju regionalnej turystyki wręczono: Odznaki Honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" oraz Odznakę honorową „Za Zasługi dla Turystyki".

  Podczas części konferencyjnej, która odbyła się w Nenufar Club w Kościanie, rozstrzygnięto również IV Edycję Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego za najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki. W części krajoznawczej Obchodów uczestnicy zwiedzili wybrane atrakcje turystyczne Kościana i wzięli udział w biesiadzie turystycznej w Turwi.

  Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2015 byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kościan, Gmina Kościan oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan.

  Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w celu uświadomienia znaczenia turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. To najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej obchodzone jest na świecie (począwszy od 1979 r.) 27 września każdego roku.
  Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest jako święto ludzi, którzy związani są z turystyką zarówno zawodowo, jak i w ramach szeroko pojętej działalności społecznej. Jest on doskonałą okazją do integracji przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i środowiska turystycznego. Obchody tego dnia pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, a także wymianę doświadczeń, podsumowanie podejmowanych działań i zapoznanie się z aktualną sytuacją rynkową. Tegorocznemu Światowemu Dniu Turystyki, którego oficjalne obchody odbędą się 27 września br. w Burkina Faso, przyświeca hasło: „Miliard turystów, miliard możliwości" (ang. One billion tourists, one billion opportunities).
  Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki mają w naszym regionie wieloletnią tradycję. Organizowane są każdego roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Do tej pory Obchody odbyły się w różnych rejonach Wielkopolski, w tym w ostatnich latach w Kłodawie, Murowanej Goślinie, Turku i Śremie.
  Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejsza tego typu impreza w województwie wielkopolskim – okazja do spotkania się fachowców z różnych dziedzin, podsumowania mijającego sezonu turystycznego, a także wymiany doświadczeń i integracji branży. W Obchodach uczestniczą reprezentanci środowisk, dla których ważny jest rozwój turystyki i promocja Wielkopolski, a więc m.in. przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, stowarzyszeń i lokalnych organizacji turystycznych, uczelni kształcących kadry dla turystyki, branży turystycznej, samorządów lokalnych, a także władze i członkowie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, publicyści krajoznawczy, media oraz inne podmioty i osoby odgrywające znaczącą rolę w popularyzowaniu turystyki.


  Galeria zdjęć: