trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

WIELKOPOLSKA W SIECI PURPLE

    Podczas lipcowych, stacjonarnych obrad sejmikowej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej, radni debatowali m.in. o tym, czy warto podtrzymywać uczestnictwo Wielkopolski w Europejskiej Platformie Regionów Podmiejskich. Pretekstem do takiej dyskusji był projekty uchwały akceptujący m.in. zmianę jej nazwy i korekty wynikające ze zmian prawa w Belgii, gdzie sieć ma siedzibę.

    PURPLE założono w 2004 r., a nasze województwo przyłączyło się do niej w 2012 r. Jak wyjaśniała radnym Grażyna Łyczkowska, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu, członkowie sieci debatują i pracują nad stworzeniem najlepszych praktyk i rozwiązań dotyczących różnych dziedzin życia w miastach i na przedmieściach. Przykłady? Sprawny transport, ochrona krajobrazów i miejskiej przestrzeni, problemy związane z suszą, bezpieczeństwo (także dotyczące zapewniania żywności), zmiany klimatu.

    Celem PURPLE jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju obszarów podmiejskich, a w efekcie – podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców. Do końca 2023 r. ma zapaść decyzja, czy Wielkopolska pozostanie w sieci, a na razie radni zgodzili się na wprowadzenie wspomnianych korekt formalnych.

    Komisja zapoznała się też z informacjami: o realizacji kontraktu terytorialnego dla Wielkopolski w 2022 r. oraz o sytuacji spółek prawa handlowego, w których województwo jest udziałowcem.


    Galeria zdjęć: