trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolanie pamiętali o 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę i Dniu Sybiraka

  We wtorek 19 września w stolicy Wielkopolski odbyły się uroczystości z okazji rocznicy ataku ZSRR na Polskę. W imieniu Marszałka Marka Woźniaka wziął w nich udział Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa Wielkopolskiego.

  Oficjalne obchody rocznicy 17 września 1939 roku rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Po mszy delegacje władz, sybiraków, kombatantów i harcerzy przeszły w Marszu Pamięci pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyła się główna część uroczystości rocznicowych upamiętniających napaść Armii Czerwonej na Polskę. W jej w trakcie odmówiono modlitwę ekumeniczną i odczytano apel pamięci. Złożono również kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie odśpiewano Marsz Sybiraków - pieśń upamiętniającą historię i męczeństwo Polaków zesłanych na Syberię.

  W wydarzeniu w imieniu Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego wziął udział Tomasz Grudziak, Sekretarz Województwa Wielkopolskiego. Kwiaty przed pomnikiem złożył także Marek Gola, I Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

  17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc pakt o nieagresji. Napaść była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS. W tym roku przypada 84. rocznica wydarzenia. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka.

   


  Galeria zdjęć: