trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielki Dzień Pszczół

  Corocznie, 8 sierpnia, w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Jest to doskonały moment aby pokazać jak ważną rolę pełnią te owady w naszym ekosystemie i życiu człowieka. Choć charakteryzują się niewielkim rozmiarem to odpowiadają za zapylanie różnych gatunków roślin, które następnie dostarczają aż 90 proc. pożywienia. W celu podkreślenia ważności pszczół Samorząd Województwa Wielkopolskiego był inicjatorem Wielkiego Dnia Pszczół oraz Wielkopolskiego Śniadania z Miodem.

  Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe przy wspólnym stole na którym były podane miodowe przysmaki. Zwiedzających oraz gości powitał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. W Wielkim Dniu Pszczół uczestniczyli m.in. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Jan Grzesiek, Andrzej Plichta, Joanna Król-Trąbka, a także Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Damiana Nowak oraz wójtowie, burmistrzowie, ich reprezentanci, przedstawiciele i prezesi wielkopolskich związków pszczelarskich. 

  - 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Cieszę się że tego dnia możemy spotkać się podczas wydarzenia, które ma przybliżyć to, jak ważne są pszczoły. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat bardzo aktywnie włączył się we wsparcie wielkopolskich pszczelarzy. Taka inicjatywa powstała w 2018 roku po tym jak rozmawialiśmy z prezesami związków pszczelarskich w Wielkopolsce o tym jak pomóc pszczelarzom. Żeby taki miód wyśmienity powstał, wymaga to sporo nakładów i pracy. Zapadła decyzja, że każdego roku będziemy przekazywać 2 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy. Wsparcie to zaczęliśmy od zakupu węzy pszczelej i kontynuowaliśmy to przez dwa następne lata. W tym roku przeznaczyliśmy 2 mln zł na zakup ciasta pszczelego. Przez te 4 lata z budżetu Województwa Wielkopolskiego wydaliśmy 8 mln zł jako wsparcie dla pszczelarzy. Od 4 lat również wspieramy zakup sadzonek drzew miododajnych w Wielkopolsce. Na ten cel przeznaczyliśmy kilka mln zł – mówił Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. 

  W tym dniu na terenie Rezerwatu Archeologicznego MOZK w Kaliszu Zawodziu czekało wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, pasieka edukacyjna czy prezentacja domków do apiterapii. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „kradzież miodu”. Inscenizacja przedstawiała złodzieja, który wspinał się na drzewo i wykradał cenny miód. Został on przyłapany przez strażników, a następnie przekazany w ręce władz w celu wymierzenia kary. Dla młodszych odwiedzających została przygotowana atrakcja w postaci dmuchańca w kształcie pszczoły.

  Dodatkowo na zwiedzających czekały wyroby  przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Liskowa, Stawiszyna, Czekanowa, Wtórku, Ruska, Sobótki, Kołątajewa, Kuźni oraz Lewkowa. W ramach Wielkiego Dnia Pszczół został przeprowadzony konkurs na "Najładniejsze Stoisko Wielkiego Dnia Pszczół przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z terenu województwa wielkopolskiego". Dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w konkursie zostały przewidziane nagrody rzeczowe. Wręczenia nagród dokonał Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo, przez Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, zostały wręczone podziękowania dla każdego wystawcy biorącego udział w wydarzeniu „Wielki Dzień Pszczół”. 

   

   

   


  Galeria zdjęć: