trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

W Wyrzysku o przebudowie linii Piła-Bydgoszcz

    Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak wraz z zastępcą dyrektora Departamentu Transportu UMWW Włodzimierzem Finke oraz dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Katarzyńskim w dniu 30 czerwca uczestniczył w spotkaniu dotyczącym planowanej inwestycji na linii kolejowej Bydgoszcz - Piła w związku z opracowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokumentacją dla projektu „Prace na liniach kolejowych 18, 203 na odcinku Bydgoszcz – Piła - Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn wraz z elektryfikacją odcinka Piła – Kostrzyn”. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku.

    Pierwszy etap tej inwestycji dotyczyć ma odcinka linii nr 18 Bydgoszcz - Piła. Z uwagi na jego znaczenie w układzie komunikacyjnym kraju planuje się podniesienie prędkości maksymalnej do 200 km/h. Podczas spotkania przedstawiciele PKP PLK zaprezentowali zakładane rozwiązania techniczne związane m.in. z koniecznymi zmianami w istniejących układach kolejowo-drogowych wraz z budową skrzyżowań bezkolizyjnych na terenie gminy Wyrzysk, Miasteczko Krajeńskie oraz Białośliwie (w tym w ciągu dróg wojewódzkich). Podniesienie prędkości na linii i związana z tym konieczność wprowadzenia stosownych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa, rodzi duże problemy dla lokalnych samorządów i mieszkańców położonych przy linii gmin. Wiąże się bowiem z likwidacją części przejazdów kolejowych i ustanowienia często nadmiernie dalekich objazdów, na co w lokalnych społecznościach nie ma zgody. 
     
    W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zainteresowanych samorządów, w tym burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska, wójt Miasteczka Krajeńskiego Krzysztof Oświecimski, lokalni radni oraz przedstawiciele PKP PLK na czele z zastępcą dyrektora  Biura Strategii Emilią Szkudlarz i dyrektorem Projektu Krzysztofem Wasiakiem.

    Galeria zdjęć: