trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

W Kaliszu o kulturze

    Posiedzenie Komisji Kultury w dniu 8 maja 2011 r.

    Podczas posiedzenia, które tym razem odbyło się w Kaliszu, radni zapoznali się z działalnością marszałkowskich instytucji kulturalnych w tym mieście.

    Komisja przegłosowała m.in. wnioski o przeniesieniu niewykorzystanych środków, które pierwotnie przeznaczone były na projekty unijne dla muzeów okręgowych w Pile i Kaliszu. Jej członkowie zgodzili się również z propozycją przeznaczenia 350 tys. zł na konserwację elewacji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 330 tys. zł z rezerwy celowej chcą przeznaczyć na remont dachu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. To efekt wcześniejszego porozumienia między władzami województwa a starostą kaliskim, któremu obiekt ten podlega. Możliwości budżetowe kaliskiego powiatu ziemskiego pozwalają wprawdzie na bieżące utrzymanie MHP, jednak są zbyt skromne, by przeprowadzać tam inwestycje, stąd starania o pomoc z budżetu wojewódzkiego. Radna Barbara Nowak zaproponowała w związku z tym, by jedno z najbliższych posiedzeń wyjazdowych Komisji Kultury odbyło się właśnie w Opatówku.

    W czasie swojego kaliskiego posiedzenia radni komisji zapoznali się z funkcjonowaniem Centrum Kultury i Sztuki. Odwiedzili również inną marszałkowską instytucję kultury w tym mieście, jaką jest Teatr im. W. Bogusławskiego, gospodarz odbywających się w tym roku od 7 do 14 maja Kaliskich Spotkań Teatralnych.