trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Szwajcaria: o demokracji bezpośredniej i nie tylko

    W dniach 5-7 września 2018 roku radni Komisji Statutowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego odwiedzili Konfederację Szwajcarską. Celami wizyty studyjnej były Kantony Zurych i Argowia.

    Szwajcarskie rozwiązania w zakresie obrony cywilnej uważane są na świecie za modelowe, dlatego też pierwszym punktem programu był Ośrodek Szkoleniowy Urzędu ds. Wojskowych i Obrony Cywilnej Kantonu Zurych w Andelfingen. O demokracji bezpośredniej w Szwajcarii rozmawiano w siedzibie władz kantonalnych z przedstawicielami Urzędu Statystycznego – Centralnej Wyborczej Instytucji Zarządzającej Kantonu Zurych. Swoją obecnością w Zurychu delegację zaszczycił Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej Jakub Kumoch.

    W Kantonie Argowia radni spotkali się z przedstawicielami władz, m.in. Kanclerz Stanu Vincenzą Trivigno i Przewodniczącym Wielkiej Rady (parlamentu) Bernhardem Schollem. Pracownicy administracji kantonalnej zaprezentowali szwajcarski system federalny, politykę rolną i gospodarczą kantonu, a także konstrukcję budżetu. Radni odwiedzili również Centrum Wysokich Technologii Argowii.


    Galeria zdjęć: