trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

SZANSA NA LESZNO

    Mimo wcześniejszej odmowy ministerstwa, lokalny punkt informacyjny funduszy europejskich w Lesznie jednak powstanie. Informację tę przekazała radnym z sejmikowej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWW Danuta Sowińska.

    Komisja na wrześniowym posiedzeniu opiniowała m.in. poprawiony projekt uchwały sejmiku dotyczącej przeprowadzenia naboru na prowadzenie takich punktów w Kaliszu, Koninie i Pile (nowa uchwała jest potrzebna po uwzględnieniu uwag wniesionych przez RIO). Konkurs dotyczący punktu w Lesznie zostanie przeprowadzony w późniejszym terminie. Wcześniej ministerstwo nie przewidywało takiego rozwiązania (choć we wcześniejszych latach leszczyński punkt funkcjonował), jednak po licznych monitach i specjalnym stanowisku sejmiku w tej sprawie, resort zgodził się, by przyznaną na prowadzenie lokalnych punktów informacyjnych pulę pieniędzy podzielić tak, aby możliwe było utworzenie dodatkowej instytucji. Członkowie komisji – w tym radna Zofia Szalczyk, która szczególnie mocno zaangażowała się w lobbing w tej sprawie – wyrazili zadowolenie z takiego rozwiązania.

    Ponadto komisja wysłuchała informacji o potencjalnych korzyściach wynikających z przystąpienia Wielkopolski do stowarzyszenia Hydrogen Europe i pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sejmiku w tej sprawie. Radni zapoznali się też z przygotowanym przez Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego bilansem dotyczącym uczestnictwa województwa w pracach Europejskiej Platformy Regionów Podmiejskich PURPLE – z konkluzji wynika, że Wielkopolska powinna pozostać w tej unijnej platformie współpracy.


    Galeria zdjęć: