trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Polsko-węgierskie rozmowy o rozwoju regionalnym

    W ostatnim tygodniu września 2017 roku radni Województwa Wielkopolskiego z Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej odwiedzili Węgry. Celem wizyty studyjnej były komitaty (okręgi) Południowego Regionu Naddunajskiego: Tolna, Somogy i Baranya.

    Pierwszym punktem wizyty były jednak spotkania w stolicy państwa – Budapeszcie. W Kancelarii Premiera radnych przyjął Zastępca Ministra Stanu ds. Europejskich Balázs Molnár. Towarzyszył mu gospodarz wizyty József Ribányi, Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Komitatu Tolna i jednocześnie szef węgierskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów. Miejsce nie było przypadkowe – to właśnie Kancelaria Premiera jest urzędem odpowiedzialnym za dystrybucję funduszy UE na Węgrzech. Radni spotkali się również z Ambasadorem RP Jerzym Snopkiem, który zapoznał delegację z działalnością placówki i możliwościami polsko-węgierskiej współpracy samorządowej.

    Prosto z ambasady radni udali się do komitatu Tolna. W miejscowości Dunaföldvár odwiedzili firmę Pannonia Ethanol, producenta bioetanolu, a w stolicy komitatu – Szekszard – spotkali się z reprezentantami władz okręgowych. Okręg Somogy zaprosił wielkopolskich radnych do Balatonboglár i Balatonföldvar. Balatonboglár zajmuje szczególne miejsce w historii stosunków polsko-węgierskich. W okresie II wojny światowej działało w nim polskie gimnazjum. Pamięć o „boglarczykach” jest podtrzymywana przez miejscowe władze, a w miejskim muzeum funkcjonuje specjalna izba pamięci. W Balatonföldvar radni dyskutowali z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Komitatu Somogy Norbertem Biró na temat wdrażania terytorialnych programów operacyjnych na Węgrzech. Okazją do wymiany doświadczeń na temat polityki regionalnej był również pobyt w komitacie Baranya. Z delegacją spotkał się Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Komitatu Baranya Csaba Nagy.


    Galeria zdjęć: