trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego POLSKA-KONTEKSTY

  7 kwietnia, miejsce: Centrum Kultury i Sztuki (Okólna 47a), g. 15.00, wstęp wolny
  Wystawa pokonkursowa do 27 kwietnia.

  W sobotę 7 kwietnia br. o g. 15.00 odbędzie się podsumowanie konkursu fotograficznego „Polska-konteksty”. W ramach wydarzenia otworzymy wystawę pokonkursową, laureatom zostaną wręczone nagrody, będzie można również spotkać się z jurorami. Szczególnie zapraszamy na spotkanie autorskie z Michałem Szlagą, który zaprezentuje swoje zdjęcia oraz opowie o pracy nad długoterminowym projektem fotograficznym. A na zakończenie spotkania podsumowującego Konkurs zaprosimy do swobodnych rozmów wokół fotografii.

  Konkurs fotograficzny „Polska-konteksty” to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim. W tym roku odbyła się trzecia edycja, na którą napłynęły 163 prace od 64 autorów. To wyjątkowy konkurs, bowiem skupia się na otaczającej nas rzeczywistości – zgłaszane fotografie muszą mieć charakter dokumentalny lub reportażowy i mieć wymiar informacyjno-poznawczy. Wyłania się z nich obraz Polski, w jakiej żyjemy, tego, jak jest postrzegana, co autorzy uznają za istotne do pokazania, jakie problemy ich poruszają i na co zwracają uwagę.
  Posługiwanie się obrazem, jako formą wypowiedzi, niesie ze sobą określonego rodzaju konsekwencje: niektóre tematy czy wydarzenia wydają się być bardziej atrakcyjne wizualnie od innych. Co zobaczyli i wybrali jurorzy spośród wszystkich zgłoszeń? I jak poradzili sobie uczestniczy bieżącej edycji?

  W tym roku nadesłane na konkurs prace oceniał systematycznie dokumentujący polską rzeczywistość Michał Szlaga - absolwent gdańskiej ASP na kierunkach Fotografia oraz Intermedia, laureat prestiżowych konkursów fotograficznych, autor słynnego projektu dokumentującego ostatnie lata Stoczni Gdańskiej tuż przed jej wyburzeniem.
  W gronie jurorów był również wykładowca UMK w Toruniu, zapalony podróżnik Filip Kowalkowski specjalizujący się w portrecie, zdjęciach wizerunkowych i edytorialu. Laureat konkursu BZWBK Press Photo w 2017 r., autor wystaw m.in. z ekspedycji do miasta łagru – Workuty.
  Prace oceniał również koninianin Franciszek Kupczyk – obecnie fotograf niezależny zrzeszony w Kolskim Klubie Fotograficznym „FAKT” im. prof. Tadeusza Cypriana. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i reportażową. Szczególnie miejsce w jego dorobku zajmuje epicka opowieść o życiu mnichów kamedulskich zatytułowana „ORA ET LABORA”.