trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

OLIMPIJSKIE PODSUMOWANIE

    Podsumowanie występu wielkopolskich sportowców na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich Tokio 2020 (obie te imprezy odbyły się dopiero w 2021 roku) było jednym z tematów obrad sejmikowej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki we wrześniu. Informacje na ten temat przekazał radnym zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki UMWW Mariusz Kubiak.

    Ostatecznie na olimpiadzie wystartowało 19 (w tym aż 13 kobiet), a na paraolimpiadzie 3 zawodników reprezentujących aktualnie wielkopolskie kluby. Na tej pierwszej imprezie kajakarka Karolina Naja zdobyła srebrny medal w „dwójce” i brązowy w „czwórce”, a brąz w zapasach wywalczył Tadeusz Michalik. Miejsca w pierwszej ósemce zajęło 11 sportowców z 6 klubów  - łącznie wywalczyli oni 25,88 pkt. Zarówno pod względem liczby zdobytych medali, jak i liczby zgromadzonych punktów był to najlepszy start wielkopolskich zawodników na igrzyskach olimpijskich w XXI wieku (choć nadal nikt poza Szymonem Ziółkowskim nie zdołał stanąć na najwyższym stopniu olimpijskiego podium). Do grona zdobyczy należy dodać też złoty medal igrzysk paraolimpijskich, wywalczony w skoku w dal przez Karolinę Kucharczyk.

    Komisja ponadto zaopiniowała pozytywnie projekty uchwał sejmiku dotyczące przyznania kilkunastu gminom wsparcia finansowego na zadania dotyczące zaplecza sanitarnego obiektów sportowych, infrastruktury lekkoatletycznej i turystycznej, a także propozycje zmian w budżecie województwa. Radni zapoznali się również z wykonaniem planów finansowych regionu w I półroczu.


    Galeria zdjęć: