trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

ODSZEDŁ SAMORZĄDOWIEC

  1 lutego w wieku 86 lat zmarł Zbyszko Szmaj, radny województwa drugiej kadencji.

  Zbyszko Szmaj urodził się 12 czerwca 1935 r. w Zamościu (gmina Sieroszewice w powiecie ostrowskim). W Ostrzeszowie ukończył Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące. Studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu na Wydziale Technologii Drewna ukończył z tytułem magistra inżyniera. W 1982 r. obronił na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską i uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych o specjalności zarządzanie.

  Od 1958 r. zawodowo związany z oświatą. Przez 22 lata był dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie. W 1998 r. został radnym Rady Miejskiej, a następnie burmistrzem Ostrzeszowa w latach 1998-2002. Przez kolejne cztery lata (2002-2006) był radnym województwa (w sejmiku pracował w trzech komisjach, a przewodniczył Komisji Statutowej), wybranym z listy SLD-UP. W latach 2010-2014 objął też mandat radnego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Ostrzeszowie.

  Zbyszko Szmaj był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu (obecnie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego) oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Jarocinie. Pełnił też funkcję prezesa Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat” w Ostrzeszowie oraz Międzyszkolnego Klubu Strzelectwa Sportowego „LOK-Baszta”.

  W imieniu radnych województwa kondolencje rodzinie i najbliższym zmarłego przekazała przewodnicząca sejmiku Małgorzata Waszak-Klepka.


  Galeria zdjęć: