trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O przyszłości współpracy Wielkopolski i chorwackiej Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej – spotkanie online

  W środę 19 maja Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z  Bożo Galićem, Żupanem Vukovarsko-Srijemskim.

  Szefowie obu partnerskich regionów omówili najpierw sytuację wyborczą w tej żupanii, gdzie 16 maja, tak jak i w całej Chorwacji, odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych – mieszkańcy wybierali żupana (odpowiednik marszałka) oraz członków rady żupanii (odpowiednik sejmiku województwa). Obecny Żupan Bożo Galić postanowił zakończyć urzędowanie po czterech mandatach na tym stanowisku i nie startować w wyborach. Jego następcę poznamy 30 maja, po rozstrzygnięciu drugiej tury.
  Głównym tematem spotkania była jednak kwestia wykorzystania funduszy unijnych oraz prac nad nową alokacją budżetową. Jako dobry sposób absorbowania środków z UE, Żupan podał przykład inwestycji w infrastrukturę kolejową, kanał łączący Dunaj z Sawą oraz w infrastrukturę drogową w swoim regionie. 
  Drugim ważnym zagadnieniem była sytuacja związana z pandemią COVID-19. Marek Woźniak i Bożo Galić zgodnie stwierdzili, że na obecnym etapie najważniejsza jest aktywna kampania na rzecz szczepień. Żupan szacuje, że pod koniec czerwca w Chorwacji powinno udać się zaszczepić 50 proc. populacji. Podkreślił także, że kluczowym zadaniem dla jego kraju, jeszcze w tym roku, jest uratowanie sezonu turystycznego. Dodał, że choć wprawdzie jego region nie jest usytuowany na wybrzeżu, to czynione są zabiegi, by z niedalekiego Osijeku uruchomione zostały codzienne połączenia lotnicze do nadmorskich miast. Dzięki temu Żupania Vukovarsko-Srijemska chciałaby przyciągać turystów, którzy przebywając nad morzem, zawitaliby również w Chorwacji kontynentalnej.
  Szefowie regionów omówili także możliwości przyszłej współpracy, a szczególnie w obszarze rolnictwa, rynków zbytu, infrastruktury kolejowej czy energii geotermalnej. Marszałek Marek Woźniak przekazał, że w Wielkopolsce Wschodniej w ciągu najbliższych dwóch lat powstaną trzy instalacje, służące przetwarzaniu takiej energii. Budowa ciepłowni geotermalnej, m.in. Koninie czy Kole, jest już daleko zaawansowana. Partnerzy z Chorwacji wyrazili duże zainteresowanie wyminą doświadczeń w tym obszarze.
  Na zakończenie spotkania rozmówcy zaplanowali wstępnie kolejne zdalne spotkanie z udziałem odchodzącego Żupana, a także jego następcy. Jego celem będzie wyznaczenie priorytetów współpracy w najbliższej perspektywie.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1.„Porozumienie o współpracy” między Województwem Wielkopolskim a Żupanią Vukovarsko-Srijemską zostało podpisane 15 lipca 2013 roku podczas II Forum Regionów Polski i Chorwacji w Kołobrzegu. 
  2. Żupania vukowarsko-srijemska – komitat (jednostka administracyjna) położony we wschodniej części Chorwacji. Obejmuje wschodnią Slawonię i zachodni Srem. Jego stolicą jest Vukovar.


  Galeria zdjęć: