trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

O promocji wsi oraz dziedzictwie kulinarnym Wielkopolski z gośćmi z włoskiego Piedimonte San Gernmano

  13 września 2021 r. Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z delegacją z włoskiej gminy Piedimonte San Germano, której przewodniczył Gioacchino Ferdinandi - Burmistrz Miasta oraz Donatella Massaro - Przewodnicząca Rady Miasta. Delegacji towarzyszyli przedstawiciele gminy Ceków-Kolonia – z Wójtem Gminy Mariuszem Chojnackim na czele.

  Gminę Ceków-Kolonia oraz Włoskie Piedimonte San Germano wiąże piękna historia, skupiona wokół osoby kaprala Antoniego Benca. W maju 1944 roku zdobył on wzgórze Monte Cassino, potem zginął zdobywając i wyzwalając kolejne wzgórze za klasztorem czyli Piedimonte San Germano.  Miasteczko to zostało wyzwolone przez Polaków.

  Od kilku lat w ramach działań prowadzonych przez Gminę Ceków-Kolonia w ramach projektu „Z ziemi polskiej do włoskiej” organizowane są wyjazdy do Monte Cassino, by w imieniu mieszkańców Gminy Ceków-Kolonia zapalić  znicze i upamiętnić postać kaprala Antoniego Benca. W 2019 roku na kanwie takiej właśnie wizyty na cmentarzu polskich żołnierzy na Monte Cassino, władze samorządowe miasteczka Piedimonte San Germano zwróciły uwagę na szczególną oprawę przy grobie kaprala Antoniego Benca pochodzącego z Plewni, przekazując władzom Ceków-Kolonii pierwszy sygnał w sprawie chęci spotkania pomiędzy przedstawicielami obu samorządów i rozpoczęcia rozmów o ewentualnej współpracy.

  Wizyta delegacji Piedimonte San Gernmano w Wielkopolsce związana była z nawiązaniem oficjalnych już relacji z gminą Ceków-Kolonia.  12 września 2021 r. przedstawiciele obu jednostek samorządu terytorialnego podpisali list intencyjny o współpracy. 

  Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podczas spotkania z włoską delegacją zapoznał gości z potencjałem województwa, specyfiką wielkopolskiego rolnictwa oraz aktywnością międzynarodową naszego regionu. To była także okazja, by porozmawiać o działaniach prowadzonych w regionie w ramach programu Promocja Wielkopolskiej Wsi 2020+ oraz Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Zadbano także o możliwość wizyty w najważniejszych obiektach stolicy regionu oraz zapoznanie się ze specyfiką i historią produkcji rogali marcińskich.

   


  Galeria zdjęć: