trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nowy przedstawiciel rządu Flandrii z pierwszą wizytą w Wielkopolsce

    29 czerwca br., Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z Thomasem Castrelem, nowym Przedstawicielem Generalnym Rządu Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich. Była to pierwsza wizyta dyplomaty w Wielkopolsce od momentu objęcia nominacji w listopadzie 2020 roku.

    Najważniejszym tematem rozmów był nowy „Program wykonawczy” do umowy między rządem Flandrii a rządem RP podpisanej w 1994 roku, która do dzisiaj stanowi fundament dwustronnej współpracy. Prace nad dokumentem wkroczyły w końcową fazę, a Województwo Wielkopolskie zgłosiło szereg propozycji współpracy w takich obszarach jak rolnictwo, zdrowie, edukacja, rynek pracy czy polityka społeczna. Jak wskazał Wicemarszałek Jankowiak wśród tematów medycznych, szczególnie istotną kwestią jest zdrowie psychiczne, na które warto byłoby zwrócić szczególną uwagę w projektach współpracy. To jest ten obszar, który stał się jednym z najbardziej dotkniętych podczas pandemii Covid-19.

    Strony uzgodniły, że największą zaletą każdego programu współpracy jest jego żywotność i możliwość aktywnego wdrażania. Warto rozważyć zorganizowanie giełdy kooperacji lub innej formy wsparcia dla partnerów wskazanych w Programie wykonawczym. Przewiduje się, że nowy „Program wykonawczy” między Polską a Flandrią, uda się podpisać we wrześniu.

    Rozmowa Wicemarszałka z Przedstawicielem Generalnym Rządu Flandrii w Polsce dotyczyła także nowej perspektywy unijnej oraz działań z perspektywy minionej, ze szczególnym uwzględnieniem środków wydatkowanych w ramach EFS czy z przeznaczeniem na transport kolejowy. Wicemarszałek wspomniał przy tym o planach sięgania przez Wielkopolskę po rozwiązania technologiczne oparte na wodorze.


    Galeria zdjęć: