trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Nagrody i stypendia Marszałka dla najlepszych w dziedzinie kultury

  Znamy już nazwiska  laureatów przyznawanej od 2005 r. nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2020 r. oraz stypendystów w dziedzinie kultury na 2021 r. Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka otrzyma 10 osób, a stypendia – 37.
   
  „Wielkopolska kultura to nie tylko Poznań, ale też mniejsze ośrodki. Działają tam ludzie ogromnej pasji i wielu talentów, potrafiący stworzyć coś niezwykłego. Właśnie takie osoby chcemy dostrzegać i wspomóc. Nagradzamy osoby, które przyczyniają się do rozwoju naszej kultury, często mając bardzo znaczące dokonania, zarówno jako artyści, jak i animatorzy. Proponują nam interesujące i różnorodne pomysły na projekty w zakresie wielu dziedzin kultury” – mówił niedawno, podczas uroczystości wręczenia nagród i stypendiów, Marszałek Marek Woźniak.

  Nagrody i stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2005 r. Stanowią one ważną formę mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz promocji najciekawszych działań kulturalnych w regionie.  Dla laureatów nagrody przeznaczono po 13 tys. złotych, a pula na stypendia wynosi 267,6 tys. złotych.

  Laureaci nagród to osoby uznane przez kapitułę za szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz kultury w regionie i jego promocję. Wśród nich są artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, animatorzy kultury, przedsiębiorcy, których działalność nastawiona jest na kulturę, oraz osoby z wieloletnim stażem działań na rzecz rozwoju kultury w regionie. Dotychczasowymi laureatami nagród byli mm.in. Krystyna Feldman, Lech Raczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Hanna Banaszak, Hanna Kočka-Krenz, Ewa Łowżył, a także Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

  Z kolei stypendia są formą pomocy materialnej, przyznawanej na realizację projektów kulturalnych. Ich beneficjentami są zarówno osoby mniej doświadczone, jak i profesjonaliści. Zostają nimi twórcy, animatorzy i popularyzatorzy kultury, opiekunowie zabytków, osoby utrwalające tradycję regionu. Efektami działań wspartych w ramach programu stypendialnego są tomy poezji, płyty z muzyką rozrywkową i poważną, ale też działania niestandardowe, np. inwentaryzacja cmentarza żydowskiego czy nakręcenie teledysku. W ramach realizacji projektów stypendialnych odbywają się również wystawy fotografii i malarstwa. W gronie dotychczasowych stypendystów znaleźli się między innymi: Filip Springer, Jacek Kortus, Łukasz Kuropaczewski, Szczepan Kopyt czy Joanna Jodełka.

  Lista tegorocznych laureatów i stypendystów znajduje się na: https://kulturaupodstaw.pl/nagrody-i-stypendia-marszalka-przyznane/

  Na zdjęciu: Marszałek Marek Woźniak wręcza nagrodę prof. Piotrowi Śliwińskiemu z UAM (2018 r.) 
  Fot. Mariusz Forecki


  Galeria zdjęć: