trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

NA TROPIE SZYFRÓW

    Wizyta w Centrum Szyfrów Enigma była najważniejszym punktem posiedzenia sejmikowej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki, które odbyło się 11 lipca. Prowadzona przez miasto Poznań placówka powstała m.in. dzięki dotacji z WRPO 2014-2020 przekazanej przez samorząd województwa. Jest laureatem regionalnego etapu konkursu na najlepszy produkt turystyczny Polskiej Organizacji Turystycznej.

    Radnych w siedzibie instytucji podjęli jej kierownik Piotr Bojarski oraz Monika Herkt – dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, którego centrum jest częścią. Zapoznali oni członków komisji z różnymi obszarami działalności jednostki (głównym z nich jest przypominanie roli polskich matematyków w rozszyfrowaniu niemieckiej Enigmy), najnowszymi inicjatywami (jak np. program „Szyfrodziewczyny”, pokazujący rolę kobiet w kryptologii), otrzymanymi już przez centrum nagrodami  i wyróżnieniami. Radni mieli też okazję zwiedzić ekspozycję – podobnie jak dotąd uczyniło już ponad 70 tysięcy osób.

    W pierwszej części posiedzenia komisji, które odbyło się w siedzibie UMWW, radni pozytywnie zaopiniowali projekty uchwał sejmiku dotyczących przekazania samorządom środków na zadania dotyczące infrastruktury sportowej i turystycznej oraz ustalenia wysokości i zasad przyznawania wojewódzkich stypendiów sportowych. Zapoznali się też z informacją o przebiegu IV Biegu Pamięci Gołanieckiej Kompanii Powstańczej.


    Galeria zdjęć: