trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

MUZEUM POD SKRZYDŁAMI WOJEWÓDZTWA

    Radni z sejmikowej Komisji Kultury spotkali się 14 lutego na posiedzeniu zorganizowanym w gościnnych progach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Przypomnimy, że ta placówka – zgodnie z umową o zamianie instytucji między samorządami miasta Poznania i województwa – trafiła od 1 stycznia 2023 roku (wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości) pod nadzór regionu.

    Dyrektor instytucji prof. Marzena Szmyt opowiedziała o historii powstania muzeum (za 4 lata będzie świętować jubileusz 170-lecia), o najważniejszych inwestycjach z ostatnich lat (np. w rezerwacie archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim), o bieżącej działalności placówki. Muzeum posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie. Udostępnia zwiedzającym wystawy stałe, czasowe ekspozycje, także w terenie i w postaci mobilnej. Jego pracownicy zajmują się ponadto działalnością edukacyjną, wydawniczą, ochroną zabytków i ich gromadzeniem oraz pamięcią o dziedzictwie archeologicznym.

    Po zakończonym posiedzeniu radni obejrzeli też część zbiorów zgromadzonych w głównej siedzibie placówki, tj. w odbudowanym Pałacu Górków przy ul. Wodnej w Poznaniu.


    Galeria zdjęć: