trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek z wizytą w partnerskiej Hesji

  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego przebywa w Hesji, gdzie wraz z delegacją z Wielkopolski bierze udział w jubileuszu 30-lecia współpracy partnerskiej niemieckiej Hesji oraz włoskiej Emilii-Romanii. Oba regiony są od dwóch dekad regionami partnerskimi Województwa Wielkopolskiego.
   
  W dniach 2-4 listopada w Hesji odbywa się jubileusz 30-lecia współpracy partnerskiej niemieckiej Hesji oraz włoskiej Emilii-Romanii. Na zaproszenie Premiera Hesji Borisa Rheina, w uroczystościach bierze udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z delegacją Województwa Wielkopolskiego - Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, rektorami wielkopolskich uczelni zajmujących się tematyką wodorową i przedstawicielami instytucji życia gospodarczego regionu.
   
  Kluczowym wydarzeniem jubileuszu jest Okrągły Stół szefów regionów partnerskich Hesji, z udziałem Premiera Hesji, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Regionu Emilia-Romania oraz przedstawicieli władz francuskiej Akwitanii i tureckiej Bursy. Spotkanie, zaplanowane na czwartek 3 listopada, poza kwestiami wzajemnej współpracy ma skoncentrowało się wokół sytuacji w Ukrainie, energetyki oraz technologii wodorowych, a także cyfryzacji.
   
  - Bardzo ważną relacją jest nasza wspólna siedziba w Brukseli. To, że potrafimy wspólnie mówić jednym głosem wobec instytucji Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie polityki spójności oraz, że realizujemy wspólne projekty - to bardzo ważne – mówił podczas spotkania Marek Woźniak.

  Marszałek przypomniał, że Polska ponosi ogromne nakłady z tytułu wojny w Ukrainie.

  - Ale obawiam się, że w obliczu nadchodzących kryzysów energetycznego i gospodarczego - entuzjazm społeczny niebawem się skończy. Wiele razy podnosiłem kwestię potrzeby stworzenia specjalnego funduszu UE, nie tylko dla krajów obciążonych obecnym kryzysem migracyjnym, ale też w odniesieniu do migracji z Afryki dotyczącej Włoch, Hiszpanii i innych krajów Europy Zachodniej. Migracje są procesem, który będzie się nasilać. Specjalny fundusz pomoże nam na pewne problemy reagować szybciej – dodał Marek Woźniak.

  Podczas wydarzenia zaplanowano również program dodatkowy, poświęcony sprawom wykorzystania wodoru. Delegacja z Wielkopolski z udziałem Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej  wraz z przedstawicielami Państwowej Agencji Energii Hesji i lokalnych przedsiębiorstw odwiedzi m.in.  Industriepark Höchst, miejsce dla strategicznej logistyki wodorowej w Hesji.
   

  Galeria zdjęć: