trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca

  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak odwiedził nową siedzibę Polskiego Teatru Tańca. - Cieszę się, że udało się połączyć potrzeby teatru i zabytkowej nieruchomości – podkreśla Marek Woźniak.

  4 marca ubiegłego roku w podwórzu zabytkowej kamienicy przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod siedzibę Polskiego Teatru Tańca. - Obiecałem, że zakończę okres bezdomności Polskiego Teatru Tańca i cieszę się, że dziś mogę tę obietnicę spełnić – podkreślał wtedy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

  Po ponad roku Marek Woźniak powrócił w to samo miejsce, tym razem jednak, już nie na plac budowy, a do nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Wizytacja miała miejsce w środę 21 kwietnia.

  - Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w dniu, w którym w Polsce oficjalnie ogłoszono pandemię koronawirusa. To było moje ostatnie publiczne spotkanie w większym gronie, później musiałem je zastąpić spotkaniami online – wspomina Marek Woźniak.

  Jak tłumaczy Marszałek, choć obiekt wymaga jeszcze uzupełnień, jak każda nowa inwestycja robi wrażenie. - Łączy ona w sobie dbałość o zabytek, czyli kamienicę, zasługującą na uwagę w przestrzeni miasta i samej ulicy Taczaka, którą władze Poznania wskazały jako miejsce spotkań i spacerów z przestrzenią nowoczesną, niezbędną dla funkcjonowania Teatru – mówi.

  Według Marka Woźniaka połączenie nowoczesności z zabytkowymi strukturami tworzy klimatyczne miejsce. Do tego dochodzi także przestrzeń zielona – ogrodowa, z którą Marszałek łączy spore nadzieje. - Może ona służyć nie tylko realizacjom artystycznym, ale także społecznym. Takie funkcje również przewidziała dyrekcja i bardzo im kibicujemy. Z racji otwartości Teatru będą mogły się tam odbywać nie tylko spotkania z widzem, ale także z każdym uczestnikiem życia publicznego – stwierdza.

  Marszałek Województwa Wielkopolskiego ma nadzieję, że w nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca dobrze będą się czuli także artyści oraz pracownicy tej instytucji kultury. - Życzę wszystkim by czuli się tutaj, jak w domu, jak w rodzinie – mówi.

  Przypomnijmy, że cała inwestycja kosztowała do tej pory ponad 21 mln zł, z czego ponad 8 mln pochodzi z unijnego dofinansowania, a blisko 13 mln przeznaczył na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

  - Wydaje mi się, że osiągnęliśmy optimum. Z jednej stronę instytucja będzie miała swobodę przygotowania wszystkich spektakli, które będą prezentowane w przestrzeni Polski i świata. Z drugiej – pojawi się możliwość zapraszania gości na realizacje w siedzibie i realizację innych funkcji. Cieszę się, że udało się połączyć potrzeby teatru i zabytkowej nieruchomości – podsumowuje Marek Woźniak.

  Oficjalna inauguracja nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca będzie miała miejsce 29 kwietnia, podczas I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”.


  Galeria zdjęć: