trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek spotkał się z Ambasadorem Danii

  Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak spotkał się z Ambasadorem Królestwa Danii Ole Toftem, który odwiedził Wielkopolskę w dniu 31 października 2022 r. Ambasadorowi towarzyszył Konsul Honorowy Królestwa Danii w Poznaniu prof. dr hab. Krystian Ziemski oraz przedstawicielka Ambasady, Izabela Jakobsen, odpowiedzialna za sektor ds. energii w dziale handlowym Ambasady Danii. 

  Rozmowy dotyczyły w głównej mierze tematów związanych z energią oraz nawiązywały do źródeł pozyskiwania energii w tym w ramach produkcji biogazu z produkcji rolniczej. W Danii, jak podkreślił Ambasador, 30% krajowego gazu jest pozyskiwania w biogazowniach. Wielkopolska ze swoim rolniczym potencjałem, mogłaby w tym zakresie skorzystać z doświadczeń duńskich.

  Korzystając z okazji Ambasador wspomniał także o planowanej inwestycji związanej z rozwojem źródeł energii odnawialnej, którą na terenie Wielkopolski planują rozwijać, jeden z liderów transformacji energetycznej w Polsce oraz Ørsted, globalny lider w morskiej energetyce wiatrowej.

  Jak podkreślił Marszałek, w dobie sytuacji polityczno-gospodarczej, jaka nastała w Europie, poszukiwanie nowych źródeł energii jest istotne. Dla Wielkopolski inwestycje w subregionie konińskim, które pozwolą na pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł energii typu instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe czy elektrolizy pozwalającej na pozyskiwanie wodoru są bardzo ważne.

  Ambasador wspomniał także o planach Ambasady dotyczących kojarzenia firm z Polski i Danii w zakresie budowania kanałów dystrybucji.

  Strony rozmawiały także o wzajemnej współpracy w zakresie ochrony klimatu i alternatywnych źródeł energii. - To jest właśnie prawdziwą wartością Unii Europejskiej: że budując naszą wspólną przyszłość, możemy być względem siebie komplementarni i sobie wzajemnie pomagać. Wierzę, że jeśli będzie solidarność i dobra współpraca to możemy odnieść sukces w wielu dziedzinach - powiedział Marszałek Marek Woźniak.


  Galeria zdjęć: