trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek na Local Trends: Nie będzie zielonej transformacji bez uczciwego dialogu z mieszkańcami

  W Poznaniu w poniedziałek rozpoczęło się Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe. Na terenie MTP spotkali się przedstawiciele władz różnych szczebli i biznesu. W wydarzeniu wziął udział Marszałek Marek Woźniak. – Zacieranie wszystkich podziałów, zwłaszcza w tak trudnych czasach, w jakich obecnie żyjemy jest niemożliwe. Ale możemy sprowadzić spory do spraw merytorycznych, pamiętając jednocześnie o tym co nas politycznie dzieli – mówił Marszałek.

  Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe to wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. W poniedziałek Poznań Congress Center na Międzynarodowych Targach Poznańskich stał przestrzenią debaty, która ma wyznaczać kierunki współpracy między rządem, samorządowcami i przedsiębiorcami.

  - Nie byłoby tutaj przedstawicieli administracji rządowej, samorządu, biznesu, środowisk naukowych, gdybyśmy nie czuli, że Międzynarodowe Targi Poznańskie to miejsce zdrowej, otwartej i pełnej szacunku debaty. Debaty zasypującej podziały, burzącej mury i budującej mosty dla dialogu – mówił podczas otwarcia wydarzenia Tomasz Kobierski, prezes grupy MTP.

  Do jego wystąpienia odniósł się Marszałek Marek Woźniak, który podkreślił, że Poznań i Targi są dobrym miejscem do podejmowania ważnych i konstruktywnych rozmów. – Myślę jednak, że zacieranie wszystkich podziałów, zwłaszcza w tak trudnych czasach, w jakich obecnie żyjemy jest niemożliwe. Ale możemy sprowadzić spory do spraw merytorycznych, pamiętając jednocześnie o tym co nas politycznie dzieli – tłumaczył.

  - Myślę, że w kolejnych latach będziemy tutaj na Local Trends wszyscy razem, wraz z samorządowcami z Unii Europejskiej. Ciągle mamy sobie wiele do powiedzenia na temat przyszłości Europy, głównych wyzwań jakimi są Zielony Ład, agenda cyfrowa, kwestie wykluczenia społecznego, imigracji, czy Funduszu Odbudowy. To wszystko tematy, o których trzeba w samorządowym gronie rozmawiać. Zwłaszcza, że napięcia na linii władze centralne - samorząd – może nie tak drastyczne, jak w Polsce – ale w wielu krajach funkcjonują. Trzeba rozmawiać, jak je niwelować – dodał.

  W poniedziałek w trakcie Local Trends odbyło się kilka ciekawych dyskusji poświęconych zazielenianiu miast, nowoczesnym usługom publicznym, czy reformie dochodów samorządowych. Marszałek Marek Woźniak wziął udział w debacie „Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?”, której gospodarzem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

  - Jeśli chodzi o Zielony Ład, jesteśmy w Polsce w trudnej sytuacji. To niestety efekt naszych wieloletnich zapóźnień i polityki prowadzonej przez Polskę, mimo świadomości końca epoki węgla, która towarzyszyła nam przecież od dawna. Decydowały o tym czynniki polityczne, jak lęk przed utratą elektoratu związanego z węglem. Zaniechano też zbudowania w Polsce choćby jednej elektrowni atomowej, która pomogłaby w zielonej transformacji – mówił Marek Woźniak.
  Marszałek zaznaczył jednak, że coraz częściej widzi „zielone nastawienie” wśród Wielkopolan. -  Refleksja dotycząca zagrożenia klimatycznego płynie od młodych ludzi. Ale widać też kalkulację ekonomiczną, ponieważ posiadanie instalacji fotowoltaicznych zaczęło się opłacać – stwierdził.

  Marek Woźniak podkreślił, że wobec zielonej transformacji należy przede wszystkim postawić na uczciwy dialog z mieszkańcami.

  - Od wielu lat mówię o tym, że nie wystarczy przekonywać osób posiadających „kopciuchy” do zmiany paliwa na lepszy gatunek, stosując argument, że będzie to z korzyścią dla środowiska, a sąsiedzi przestaną narzekać. Często wtedy pada odpowiedź, że wielu domowych budżetów nie stać na taką zmianę. To nie chodzi tylko o koszty wymiany pieca, a utrzymania i opłat za gaz. Jeśli by stworzyć uczciwy mechanizm kompensowania kosztów, moglibyśmy wrócić do tych argumentów – wyjaśnił.

  Oprócz Marszałka w debacie wzięli udział prof. dr hab. Paweł Churski z Wydziału Geografii Społeczno- Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht.

  Pierwsza edycja Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego zakończy się 12 października.

  We wtorek w debatach na terenie MTP wezmą udział Członkowie Zarządu Województwa – Paulina Stochniałek oraz Jacek Bogusławski. Jacek Bogusławski weźmie udział w debatach pt. „Era wodorowa – zielona transformacja miast i regionów” (godz. 10-11) i "Razem czy osobno – jak skutecznie i efektywnie dostarczać usługi publiczne?" (godz. 13-14). Samorząd Województwa będzie również gospodarzem debaty "Kształtowanie wspólnoty lokalnej i regionalnej przez edukację obywatelską". Tu jednym z panelistów będzie Paulina Stochniałek.

  Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.


  Więcej informacji: http://www.localtrends.pl

   


  Galeria zdjęć: