trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak: Ubóstwo energetyczne to wyzwanie systemowe

  - Ubóstwo energetyczne będzie powstrzymywać wiele osób przed przejściem na zielone źródła energii. To będzie wyzwanie systemowe – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczas Kongresu Perły Samorządu, organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

  12 i 13 maja w Gdyni odbywa się piąta edycja kongresu Perły Samorządu. To dwa dni merytorycznych rozmów na tematy najważniejsze dla polskich samorządów. W tym roku, organizatorzy wraz z zaproszonymi ekspertami rozmawiają miedzy innymi o przyszłości polskiej ochrony zdrowia o szansach na poprawę sytuacji szpitali, migracjach i zmianach demograficznych w popandemicznej rzeczywistości.


  Jednym z istotnych tematów poruszanych podczas Kongresu jest także ekologia i zielona transformacja. W rozmowie poświęconej „zielonemu biznesowi”, inwestycjom w tym obszarze, a także obawom mieszkańców, które im towarzyszą, wziął udział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

  - Zielony ład wymaga ogromnej precyzji i połączenia wszystkich elementów, spięcia ich organizacyjnego i finansowego. Istnieje konieczność wskazania, jaki będziemy mieli w Polsce mix energetyczny, jaka będzie rola elektrowni atomowych, jak poradzimy sobie z ubóstwem energetycznym, które powstrzymuje wiele osób przed przejściem na zielone źródła energii. Zdajemy sobie sprawę, że części osób nie będzie stać na zapłacenie rachunków za inne źródła ciepła i energii elektrycznej. To będzie wyzwanie systemowe – tłumaczył Marek Woźniak.

  Ale przed naszym regionem i samorządami stoi także inne, poważne wyzwanie. Chodzi o Wschodnią Wielkopolskę, gdzie do 2030 r. musi dojść do całkowitego odejścia od wydobywania węgla brunatnego i spalania go elektrowniach, najpierw na rzecz biomasy, a w kolejnym etapie – wykorzystania elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Będzie się to niestety wiązało z likwidacją wielu miejsc pracy.

  - Puntem wyjścia dla tego procesu jest absolutne partnerstwo, rozpoczynając od pracowników i związków zawodowych, przez władze lokalne, regionalne, aż po władze centralne, a nawet Komisję Europejską. Tylko zintegrowanie tych wszystkich działań pozwoli na uruchomienie działań osłonowych dla pracowników. Nie chodzi jednak o zapomogi, a stworzenie nowych, alternatywnych miejsc pracy – mówił Marszałek Woźniak. - Małe i średnie przedsiębiorstwa na obszarze dominacji i monopolu kompleksu kopalni i elektrowni nie rozwijają się dynamicznie, dlatego należy stworzyć warunki dla tych przedsiębiorców, aby mogły to robić szybciej – dodał.

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego, co podkreślił Marek Woźniak, będzie też chciał pozyskać na tym terenie dużych inwestorów, którzy będą mogli zaangażować się w produkcję wodoru oraz ogniw elektrycznych.

  – Stworzenie kilku tysięcy miejsc pracy to dla nas największe wyzwanie – zaznaczył Marszałek.

  Choć to Wschodnia Wielkopolska będzie poligonem transformacji energetycznej regionu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego na bieżąco prowadzi działania zbliżające region do osiągnięcia Zielonego Ładu. Chodzi m.in. o upowszechnianie odnawialnych źródeł energii w koncepcji prosumenckiej. 

  - W Wielkopolsce wspieramy projekty parasolowe, które realizują samorządy lokalne na rzecz swoich mieszkańców, ułatwiając im budowę własnego źródła energii, chociażby na dachach w postaci ogniw fotowoltaicznych – wyjaśniał Marek Woźniak.
  Drugim obszarem lokalnych działań na terenie całego regionu są inwestycje związane z termomodernizacjami. Samorząd Województwa Wielkopolskiego tu jest dysponentów środków unijnych, przeznaczonych na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. – Skala inwestycji w tym zakresie regularnie się zwiększa – przyznał Marek Woźniak.

  W dyskusji „Zielony Biznes i inwestycje - co oznaczają dla samorządów” obok Marszałka Marka Woźniaka udział wzięli, Ewa Janczukowicz-Cichosz (wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni), Jarosław Roliński (dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz Leszek Świętalski (sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej).


  Galeria zdjęć: