trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak: Kórnik to jedna z wizytówek Wielkopolski

  Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie jej ostatniego elementu - kładki, która połączyła dwa brzegi jeziora. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. - Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski – mówił Marszałek.

  W Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim, znajduje się jedna z najpiękniejszych promenad w okolicach Poznania. Posiada taras widokowy oraz ławeczkę słynnej poetki Wisławy Szymborskiej, która urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, czyli w folwarku pomiędzy Kórnikiem a Bninem. 

  Kórnicka promenada to odcinek o długości ponad 3 km ze ścieżką pieszą oraz trasą rowerową. Jej budowa była podzielona na trzy etapy. Najpierw w latach 2009-2010 Gmina Kórnik wspólnie z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk zrealizowała projekt pt. "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Kórnika poprzez budowę promenady nad Jez. Kórnickim i ścieżki turystyczno-edukacyjnej Drzewa Świata w Arboretum". 

  W ramach projektu wybudowano I odcinek promenady - 1,5 km ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego. Inwestycja zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków EFRR w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 zdobyła uznanie nie tylko mieszkańców i turystów, ale także zewnętrznych ekspertów i została wyróżniona w Konkursie „Aktywny Europejczyk 2011”.

  Gmina postanowiła kontynuować inwestycję. W 2014 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru wniosku o dofinansowanie i decyzję o przyznaniu dofinansowania projektowi złożonemu przez Kórnik. Dzięki temu w 2015 r. prace przy budowie drugiego etapu promenady nad Jeziorem Kórnickim zostały zakończone. Oprócz trasy spacerowej powstały tam także platforma widokowa oraz pomosty. Inwestycje pochłonęły blisko 7 mln zł, z czego dofinansowanie na poziomie 3,2 mln zł uzyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2007-2013.

  Zwieńczeniem promenady im. Wisławy Szymborskiej a zarazem połączeniem pomiędzy terenami miasta i jego zabytkami, a centrum rekreacyjno-sportowym KCRiS Oaza-Błonie jest kładka na jeziorze, której budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Konstrukcja o długości 136 metrów, z oświetleniem oraz 200 metrów promenady kosztowała w sumie 24 mln zł (2 mln na inwestycję przekazał Samorząd Województwa Wielkopolskiego).

  Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w czwartek 16 września. W uroczystości wziął udział Marszałek Marek Woźniak. - Kórnik to bez wątpienia jedna z wizytówek Wielkopolski. To miejsce niezwykle wizerunkowe, z piękną historią, z zamkiem, jeziorem, z atrakcjami, jak mała żegluga. To bez wątpienia coś, co jest elementem identyfikacji Wielkopolski od strony turystycznej – tłumaczył. Dodał też, że sam bardzo chętnie odwiedza Kórnik, a w sierpniu na rejs statkiem po tamtejszym jeziorze zabrał swojego wnuka. 

  - Kórnik potrafi sięgać po środki unijne, w budżecie na lata 2014-2020 było to sześć projektów edukacyjnych i duży komunikacyjny – podsumował Marszałek. 

   


  Galeria zdjęć: