trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

LOTNISKA POTRZEBUJĄ ZMIAN

    Sejmik na marcowej sesji jednogłośnie przyjął stanowisko dotyczące sytuacji w portach lotniczych, szczególnie pochylając się nad sytuacją Ławicy.

    Poznańskie lotnisko jest w złej sytuacji finansowej z powodu wywołanego pandemią zahamowania ruchu lotniczego, ale też przez konieczności wypłaty wysokich odszkodowań przyznawanych przez sądy właścicielom nieruchomości położonych w wokółlotniskowym obszarze ograniczonego użytkowania. Stąd w stanowisku sejmiku – obok wskazania potrzeby udzielenia pomocy finansowej ze strony państwa – pojawił się apel do władz o taką zmianę przepisów, która pozwoli normalnie funkcjonować lotnisku.

    „Dlatego też Sejmik Województwa Wielkopolskiego popiera zaproponowane przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych zmiany w ustawodawstwie i przepisach z zakresu ochrony środowiska, w tym w ustawie Prawo ochrony środowiska, skutkujące ograniczeniem zobowiązań do wypłaty odszkodowań za szkody rzeczywiście poniesione i udokumentowane, tudzież nakłady rzeczywiście zrealizowane, a nieutrzymywanie kosztownej, niesprawiedliwej i nieuzasadnionej fikcji” – napisali radni w stanowisku skierowanym do premiera, ministrów klimatu i środowiska oraz infrastruktury, a także wielkopolskich parlamentarzystów.

    Radni zadecydowali także podczas sesji, iż kilkadziesiąt milionów złotych wsparcia z budżetu województwa trafi do wielkopolskich gmin i powiatów na zadania z kilku dziedzin. Największą kwotę, łącznie niemal 20 mln zł dla 180 gmin, skierowano na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Ponadto dofinansowanie do inwestycji samorządów lokalnych dotyczy takich dziedzin, jak: zakup sadzonek drzew miododajnych, zakup sprzętu i oprogramowania geodezyjnego, renowacja zbiorników małej retencji, modernizacja mostów położonych na drogach dojazdowych do gruntów rolnych, budowa infrastruktury turystycznej i sportowej (obiekty lekkoatletyczne i zaplecze sanitarne w ramach programu „Szatni na medal”).


    Galeria zdjęć: