trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Laureaci Konkursu o Nagrodę PTPN za najlepszą książkę o Wielkopolsce w roku 2020 ogłoszeni!

  W trakcie gali rozdania nagród, która odbyła się 27 lipca po raz czwarty przedstawiono laureatów Nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki za najlepszą książkę o Wielkopolsce. Patronatem honorowym konkursu - na prośbę prezesa PTPN, prof. Filipa Kaczmarka - objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

  W kategorii literatura naukowa wybrano książkę Stanisława Borowiaka, "Dwór a wieś folwarczna w Poznańskiem w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku", wydaną przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje (Poznań, 2020). 

  W kategorii beletrystyka i literatura popularnonaukowa nagrodzona została publikacja autorstwa Piotra Bojarskiego "Fiedler. Głód świata", wydana przez Wydawnictwo Poznańskie (Poznań, 2020). Jak czytamy w laudacji napisanej przez prof. Tomasza Mizerkiewicza, "książka pozwala na nowe spotkanie z niezwykle bogatym i skomplikowanym życiorysem poznańskim XX wieku. Sławny pisarz-podróżnik Arkady Fiedler ukazany zostaje jako poznaniak wychowany do działalności patriotycznej w ostatnich latach zaborów, potem walczący w powstaniu wielkopolskim, śmiało wyrywający się w świat podróżnik-reporter, jak rzadko który literat z Poznania w okresie międzywojennym zyskujący niekłamane uznanie w kraju, towarzyszący polskim lotnikom w czasie bitwy o Anglię kanonicznym tomem Dywizjon 303, a potem przez wiele lat znoszący dylematy i koszty wizerunkowe pisarza oficjalnie wydawanego w PRL-u. Książka Bojarskiego to ważne osiągnięcie nowej polskiej biografistyki, która unika brązownictwa i pokazuje, że prawda biograficzna leży w połączeniu świetnych i nieświetnych stron portretowanej osobowości. (…) Razem z nim zastanawiamy się jednak i nad tym, jak dzisiaj rozumieć i oceniać stosunek pisarza do kobiet z krajów kolonialnych, z którymi wiązał się przelotnie węzłem małżeńskim jako biały podróżnik. (…) Piotr Bojarski bez wątpienia sporo się bowiem nauczył pisząc tę książkę i podpatrując Arkadego Fiedlera, dowiedział się nie tylko, czym był „głód
  świata” poznańskiego podróżnika, ale i czym jest „głód literatury”, który tom Bojarskiego w nas rozbudza i zaspokaja wspaniałym dziełem biograficznym.".

  Nagrody w ramach pierwszej edycji poznańskiego konkursu rozdano w 2018 r. Organizatorzy wyróżniają publikacje naukowe, popularnonaukowe i beletrystyczne, a zgłaszać można te do danej edycji, które zostały wydane między 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego. Konkurs organizowany jest we współpracy z samorządem województwa wielkopolskiego.

   


  Galeria zdjęć: