trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konkurs Fotograficzny o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego

  30 września 2016 r. w Gnieźnie podczas Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia III edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

  Konkurs ustanowiony został przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w celu zwrócenia uwagi na piękno Wielkopolskie, jej walory naturalne oraz dorobek historyczny i kulturowy, ze szczególnym uwzględnieniem 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przestrzeni Szlaku Piastowskiego, w układzie określonym przez Radę Programowo-Naukową ds. Szlaku Piastowskiego (szczegóły na stronie: www.szlakpiastowski.pl). Prace konkursowe zgłaszać można było w trzech kategoriach:

  • ZABYTKOWE OBIEKTY, do której zgłaszać można było zdjęcia ukazujące obiekty posiadające wartość historyczną, artystyczną, naukową czy emocjonalną, a więc (przykładowo): parowozy, drezyny, pałace, czy kościoły,
  • ATRAKCJE PRZYRODNICZE, obejmujące zdjęcia ukazujące wielkopolską florę i faunę, pomniki przyrody, rezerwaty, parki narodowe i krajobrazowe, krajobrazy i pejzaże,
  • WYDARZENIA, do której zaliczono zdjęcia dokumentujące imprezy, akcje, wystawy plenerowe, festiwale, rajdy etc., o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, kulturowym, historycznym.

  W terminie określonym Regulaminem, a więc do dnia 29 lipca 2016 r., do siedziby Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (Biura Konkursu) wpłynęło 348 prac konkursowych (czyli 1023 zdjęcia, ponad 6 GB danych), z których 273 (819 zdjęć) zakwalifikowanych zostało do dalszej oceny przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, a przede wszystkim środowiska fotografów.

  Kapituła Konkursu dokonała oceny nadesłanych prac kierując się stopniem spełnienia założeń ideowych konkursu oraz jakością walorów estetycznych i artystycznych. Wśród laureatów znaleźli się:

  Kategoria A – Zabytkowe obiekty

  • miejsce I - Łukasz Zandecki, za zdjęcia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, Opactwa Cystersów w Lądzie oraz Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu,
  • miejsce II - Karolina Diana Szczepanik-Chojnacka, za zdjęcia osady edukacyjnej w Grodziszczku,
  • miejsce III - Emilia Adrianna Skalska, za zdjęcia kościoła p.w. Narodzenia NMP w Racięcicach, ruin zabytkowego pałacu w Wierzbiu oraz kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Mąkolnie.

  Kategoria B – Atrakcje przyrodnicze

  • miejsce I - Bartłomiej Kończak, za wiosenne zdjęcia Doliny Rzeki Warty wykonane w okolicach Koła i wsi Ochle,
  • miejsce II - Rafał Mencel, za zdjęcia przyrody wykonane w okolicach Wolsztyna,
  • miejsce III - Michał Wrombel , za zdjęcia jezior: Rusałka (x2) i Kierskie.

  Kategoria C – Wydarzenia

  • miejsce I - Karol Budziński, za zdjęcia: Jubileuszu Chrztu Polski w Lednicy, widowiska „Orzeł i Krzyż”
   w Murowanej Goślinie oraz „Nocy Kupały” w Pobiedziskach,
  • miejsce II - Franciszek Kupczyk, za zdjęcia widowiska „Legenda 5 Braci” w Bieniszewie,
  • miejsce III - Piotr Cybichowski, za zdjęcia widowiska „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie.

  Laureatom najlepszych prac przyznano nagrody finansowe o łącznej wartości 15.000 zł .

  JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI KONKURSU, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W 2018 ROKU. O NAGRODY UBIEGAĆ BĘDĄ MOGLI SIĘ AUTORZY ZDJĘĆ WYKONANYCH W WIELKOPOLSCE W LATACH 2016-2018.

  Obsługę konkursu prowadzi:
  Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – tel. +48 61 626 68 59, e-mail: turystyka@umww.pl.