trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konferencja Szlak Piastowski – nowe wyzwania"

  V MIĘDZYREGIONALNA KONFERENCJA DOTYCZĄCA SZLAKU PIASTOWSKIEGO „SZLAK PIASTOWSKI – NOWE WYZWANIA”

  szlak piastowski logo„Szlak Piastowski – nowe wyzwania” to tytuł V międzyregionalnej konferencji organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Konferencja odbędzie się 14 listopada w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

  Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele jednostek samorządowych na szlaku, zarządcy obiektów, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przewodników turystycznych, reprezentanci uczelni wyższych oraz przedsiębiorcy. Podczas konferencji zostaną przedstawione działania na szlaku, które miały miejsce od 2017 roku. Omówione będą również plany działań w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. O tym, co aktualnie dzieje się na szlaku, opowiedzą przedstawiciele dwóch urzędów marszałkowskich – Tomasz Wiktor, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Agnieszka Komorowska z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu. Z działaniami operacyjnymi na szlaku zapoznają nas natomiast koordynatorzy szlaku z obu województw – Lidia Łączny, reprezentująca Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” oraz Monika Andruszkiewicz z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Pałuki”.

  Założenia planowanej do wdrożenia strategii komunikacji dla Szlaku Piastowskiego przedstawi Agnieszka Nowak z firmy 2BA, realizującej to zadanie na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, finansowane z projektu Cult-CreaTE (Interreg Europe).

  W dalszej części konferencji zostanie zaprezentowana analiza dostępności atrakcji Szlaku Piastowskiego na podstawie dokonanego audytu przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. UAM dr hab. Aliny Zajadacz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie, jako przykład dobrej praktyki, zostanie zaprezentowana działalność muzeum na wolnym powietrzu - Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Konferencję zwieńczy wizyta studyjna w Bramie Poznania ICHOT.

  Na konferencję zapraszają: Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego pan Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, Starosta Gnieźnieński pan Piotr Gruszczyński. Konferencja ma charakter otwarty. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o potwierdzenie swojej obecności do dnia 8 listopada 2019 roku na adres turystyka@umww.pl lub tel. (61) 626 68 55.

  Przypomnijmy, kamieniem milowym w procesie przebudowy szlaku było powołanie w roku 2011 przez marszałków województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego Rady Programowo Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Gremium to złożone z naukowców, samorządowców oraz przedstawicieli obiektów, dokonało gruntownej przebudowy szlaku – została ściśle dookreślona tematyka szlaku, stworzono kryteria przynależności obiektów do szlaku, zostały wyznaczone trasy jego przebiegu. Znaczącym etapem w procesie inwentaryzacji szlaku było przeprowadzenie audytów: historycznego i turystycznego wszystkich obiektów, a także przeprowadzenie pogłębionego badania ruchu turystycznego na szlaku. Wszystkie zmiany były prezentowane na międzyregionalnych konferencjach poświęconych szlakowi, tj. w roku 2012 w Gnieźnie, w 2013 r. w Inowrocławiu, w 2014 r. w Poznaniu oraz w 2017 r. w Kruszwicy. Nadszedł czas, aby ponownie spotkać się i podsumować kolejne zmiany na Szlaku Piastowskim.


  Galeria zdjęć: