trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

JAK SAMORZĄD POMAGA PSZCZOŁOM

    „Ocena stanu pszczelarstwa w Wielkopolsce w kontekście zachowania zdrowotności i produkcyjności pasiek oraz zachowania bioróżnorodności” – to temat informacji, z którą 15 lutego podczas zdalnych obrad zapoznali się radni z sejmikowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Wielkopolska jako jeden z pierwszych regionów w kraju zaoferowała pszczelarzom konkretne wsparcie finansowe, a regionalny samorząd piąty rok z rzędu pomaga naszym bartnikom. O szczegółach takich przedsięwzięć opowiadał radnym Szymon Wdowczyk, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW.

    W latach 2018-2021 z budżetu województwa wydano 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. W ten sposób bartnicy prowadzący pasieki w naszym regionie pozyskali nowy, spełniający odpowiednie parametry materiał. Blisko 130 ton węzy trafiło do kilku tysięcy pszczelarzy, którzy wymienili ją w 130 tys. uli. Efekt? Dzięki wsparciu samorządu województwa udało się w ciągu trzech lat zastąpić 100 procent węzy w naszych pasiekach. Dlatego w latach 2021-2022 pomysł na wsparcie dla tej branży był nieco inny: dofinansowanie (także 2 mln zł rocznie) przeznaczono na zakup pokarmów pszczelich, czyli np. ciasta wzbogaconego o składniki mineralne i witaminy, służących do dokarmiania rodzin pszczelich.

    Ponadto radni zaopiniowali pozytywnie projekt audytu krajobrazowego województwa wielkopolskiego, omówili kwestie dofinansowania spółek wodnych na utrzymanie urządzeń melioracji, a także dyskutowali o sytuacji na rynku zbóż w Polsce (w kontekście rosyjskiej agresji w Ukrainie i niekontrolowanego napływu zbóż na nasz rynek).


    Galeria zdjęć: