trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dzień Polski w partnerskim regionie Województwa Wielkopolskiego

  W szwedzkim Umea 2 czerwca 2016 r. odbyło się seminarium „Poland-Sweden – Let’s create an innovative bridge!”, w którym okazję do zaprezentowania potencjału gospodarczego miało Województwo Wielkopolskie. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Sztokholmie we współpracy z administracją Hrabstwa Västerbotten.

  Delegacja, której przewodniczyła Pani Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przedstawiła na forum szwedzkich firm możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w naszym regionie. Przedstawiciele Funduszu Promocji i Rozwoju Województwa Wielkopolskiego zachęcali szwedzkich inwestorów do skorzystania z oferty Funduszu dla MŚP.

  Wizyta umożliwiła omówienie w gronie Gubernator oraz Wicegubernatora potencjalnych obszarów współpracy pomiędzy Wielkopolską i Västerbotten. Na przykładzie działalności gospodarstwa Åbrånets Limousin delegacja poznała rolniczy charakter regionu i zapoznała się z programami wsparcia rolników, jakie oferuje rząd szwedzki. W gronie Ambasadora RP w Szwecji Pana Wiesława Tarki, podjęto także rozmowy na temat zorganizowania w Sztokholmie wystawy promującej początki istnienia Państwa Polskiego.

  Oficjalne porozumienie o współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim oraz Hrabstwem Västerbotten zostało zawarte w Poznaniu, 4 lutego 2003 roku. Początkowo współpraca koncentrowała się na tematyce związanej z ochroną środowiska, leśnictwie i współpracy szkół wyższych. W ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej w latach 2010-2013 oba regiony zaangażowane były w projekt CREATOR – Tworzenie wzrostu gospodarczego poprzez odpowiedź na wyzwania i szanse wynikające ze zmian demograficznych (http://www.creator7.eu/).

      


  Galeria zdjęć: