trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Dużo na kulturę

    Projektami budżetu województwa na 2024 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej regionu, a także poprawek do bieżącego planu dochodów i wydatków zajęli się radni z sejmikowej Komisji Kultury, którzy obradowali 21 listopada.

    Z przedstawionych przez skarbnik województwa Elżbietę Kuzdro-Lubińską założeń wynika, że szykują się rekordowo wysokie wydatki w dziedzinie kultury. Sama dotacja podmiotowa na bieżącą działalność podległych samorządowi województwa placówek wzrośnie do 182 mln zł, co ma związek głównie z zaplanowanymi podwyżkami płac. Wydatki inwestycyjne też będą wyjątkowo wysokie, na co wpływ ma m.in. zapisanie w budżecie środków na rozpoczynającą się budowę nowego muzeum Powstania Wielkopolskiego, ale też na inne poważne prace, np. w Żabikowie czy w Osieku nad Notecią. Z 1,4 do 1,7 mln zł zwiększy się także dotacja przekazywana przez województwo na teatr w Lesznie.

    Radni zaopiniowali również propozycje korekt w tegorocznym budżecie, związanych z dziedziną kultury. Na wniosek radnych PiS przegłosowano propozycję mniejszej niż wnioskował zarząd województwa podwyżki dotacji na propagowanie idei Rodła przez Dom Polski w Zakrzewie (20 zamiast 70 tys. zł). Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie cały sejmik. Podobnie jak w przypadku obsady funkcji przewodniczącego Komisji Kultury (wakat istnieje po objęciu mandatu poselskiego przez Henryka Szopińskiego z PO). Na posiedzeniu (głosami 7-6) komisja rekomendowała na to stanowisko Marka Sowę z PiS.

    Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali programy (roczny i wieloletni) współpracy województwa z organizacjami pozarządowymi oraz projekt nowego statutu przejętego niedawno przez regionalny samorząd Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.


    Galeria zdjęć: