trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Centrum Przesiadkowe w Gnieźnie już działa

  W dniu 2 sierpnia Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w uroczystej inauguracji Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gnieźnie połączonej z uruchomieniem Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego.

  Projekt pod nazwą "Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin Powiatu Gnieźnieńskiego" zrealizowany w okresie od 1 sierpnia 2019 do 31 lipca 2021 roku, był dofinansowany kwotą 4.481.165,35 zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 

  Celem projektu jest zwiększenie mobilności mieszkańców, a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych do atmosfery w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim. Jego zakres objął budowę samego Centrum, które zastąpiło zdegradowany dworzec PKS, budowę parkingu buforowego Park&Ride oraz system Roweru Miejskiego. 

  Ideą inwestycji było połączeniu różnych rodzajów komunikacji i możliwość korzystania z każdej z nich przez podróżnych. Powstało 6 zadaszonych peronów autobusowych, 87 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 5 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie ZCP powstał budynek dla pasażerów i obsługi technicznej. Wybudowane zostały chodniki oraz ścieżki rowerowe, wiata dla rowerów i motorowerów. Uruchomiony został także system informacji pasażerskiej w postaci elektronicznych tablic peronowych oraz elektronicznej tablicy zbiorczej, a także biletomat i monitoring wizyjny. Ponadto, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe wyposażone jest w panele fotowoltaiczne, czujnik czystości powietrza, sieć hot-spot oraz elementy małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci itp.) Centrum wraz z budynkiem do obsługi pasażerów dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnościami.

  Uroczystość połączona została z inauguracją Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. Ponad 100 rowerów miejskich od 3 sierpnia jest dostępnych dla mieszkańców oraz przebywających w Pierwszej Stolicy Polski gości i turystów. Na terenie Gniezna pojawiło się 31 punktów, w tym 16 stref parkowania, do których codziennie będą relokowane rowery oraz 15 punktów postojowych. 

   


  Galeria zdjęć: