trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

BŁĘKITNO-ZIELONE INICJATYWY DLA WIELKOPOLSKI

  Jak przeciwdziałać zmianom klimatu w mikroskali? Kogo zachęcić do inwestycji w ochronę środowiska? Dlaczego tak ważne jest dofinansowanie do proekologicznej infrastruktury? Między innymi o tym rozmawiali radni 16 marca podczas zdalnych obrad sejmikowej Komisji  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Okazją były propozycje zmian w budżecie województwa na 2021 rok, które umożliwią samorządowi ogłoszenie konkursu na dofinansowanie zadań w ramach programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski”. Jak wyjaśniała dyrektor Departamentu Środowiska UMWW Marzena Andrzejewska-Wierzbicka, jeśli sejmik wyrazi zgodę, to wkrótce ruszy nowy program, na który w pierwszej edycji zaplanowano kwotę 250 tys. zł. Beneficjenci (muszą dołożyć minimum 20 proc. wartości zadania) będą mogli sfinansować budowę m.in.: ogrodów deszczowych, zielonych placów zabaw, zielonych przystanków, ścian czy fasad. Jacek Bogusławski z zarządu województwa zapewnił, że jeśli pilotażowy program przyniesie określone efekty, w 2022 roku możliwe będzie zwiększenie przez radnych budżetu na jego realizację.

  Ponadto komisja zapoznała się z informacją o złożach geologicznych i opłatach eksploatacyjnych za wydobycie kopalin w regionie.

   

   


  Galeria zdjęć: