trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

„European Sports TIC-TAC-TOE” w Łężeczkach

  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z uczestnikami  Międzynarodowego Obozu Młodzieżowego dla regionów partnerskich oraz innych regionów współpracujących z Samorządem Województwa Wielkopolskiego. Tegoroczny obóz organizowany jest pod hasłem „European Sports TIC-TAC-TOE” (Europejskie Sportowe KÓŁKO I KRZYŻYK).

  Witając uczestników obozu, Marszałek Woźniak podkreślił, iż bardzo wspiera tego typu inicjatywy. Zaznaczył również, że przyjazd młodzieży z Włoch i Rosji do Wielkopolski jest szczególnie ważny w kontekście Polskiej Prezydencji w Radzie UE. - W procesie integracji najważniejszy jest bezpośredni kontakt  pomiędzy obywatelami, szczególnie między młodymi Europejczykami. Działania integrujące młodzież należy postrzegać jako inwestycję w młode pokolenie, która na pewno się zwróci. Wielkopolska to region otwarty na świat, który wspierać i rozwijać będzie ideę  świata otwartego i tolerancyjnego - powiedział.

  Uczestnicy obozu podziękowali Marszałkowi Woźniakowi za wspieranie inicjatywy organizowania międzynarodowych obozów młodzieżowych. Na zakończenie spotkania młodzi goście wręczyli Marszałkowi symboliczny podarunek - koszulkę z hasłem tegorocznego obozu "We are the world" oraz podpisami wszystkich uczestników.

  Samorząd Województwa, który należy do sieci partnerów międzynarodowej wymiany młodzieży, od kilku lat organizuje w Wielkopolsce wraz z KS POSNANIA obozy dla młodzieży z regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego, a dla wielkopolskiej młodzieży obozy na terenie Europy.

  Tegoroczny obóz, odbywający się w dniach od 30 czerwca do 8 lipca tradycyjnie już na terenie Ośrodka Sportowo – Wypoczynkowego Klubu Sportowego POSNANIA w Łężeczkach, organizowany jest pod hasłem „European Sports TIC-TAC-TOE” (Europejskie Sportowe KÓŁKO I KRZYŻYK). Młodzież z Samary (Rosja), Veneto (Włochy) oraz Wielkopolski szuka „wspólnego języka”, co obrazuje znana gra, w której dąży się do znalezienia wspólnej prostej dla 3 różnych pól. 

  W związku z przejęciem przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, obóz jest także okazją do promowania naszej kultury, regionalnych tradycji, bogactwa przyrody i krajobrazu. Kulminacją jest „Dzień z Prezydencją” w całości poświęcony prezydencji oraz wiedzy o Polsce, która tę rolę przejęła w trakcie trwania obozu. Twórcą oraz odpowiedzialnym za realizację programu tego dnia jest Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Poznaniu.

  Uczestnicy obozu poznają Wielkopolskę z kilku perspektyw. W programie, obok warsztatów realizowanych na terenie ośrodka, jest wycieczka rowerowa po lasach Pojezierza Sierakowsko – Międzychodzkiego, całodniowy spływ kajakowy na rzece Warcie z Sierakowa do Międzychodu, przejażdżka bryczkami zaprzęgniętymi końmi ze Stada Ogierów w Sierakowie, odwiedziny w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach oraz 3-dniowa wycieczka do Poznania ze zwiedzaniem miasta, atrakcjami nad Jeziorem Maltańskim oraz Obozowym Turniejem Piłki Plażowej na poznańskiej Bogdance.