trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga z wizytą w Województwie Wielkopolskim

  Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z Paulem Schmitem, Ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce. W rozmowach, które odbyły się 24 maja uczestniczył również dr Paweł Kuraszkiewicz, Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Poznaniu.

  Była to pierwsza oficjalna wizyta Ambasadora w Wielkopolsce. 15 września 2020 roku Jego Ekscelencja złożył listy uwierzytelniające u Prezydenta RP. Natomiast Konsulat Honorowy Luksemburga został otwarty w Poznaniu w 2014 roku.

  Należy również wspomnieć, że w ubiegłym roku przypadała 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem i Polską. 18 kwietnia 1921 r. hrabia Władysław Sobański złożył listy uwierzytelniające na ręce Wielkiej Księżnej Szarlotty, tym samym inicjując trwające do dziś oficjalne relacje dyplomatyczne między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga.

  Jeśli natomiast chodzi o dwustronne kontakty na poziomie naszego regionu z Wielkim Księstwem, konkretne owoce przynosi przede wszystkim współpraca w dziedzinie logistyki. Przykładem jest połączenie kolejowe dla pociągów intermodalnych między Luksemburgiem a Swarzędzem zainagurowane przez grupę CLIP w 2020 roku. Dzięki temu po raz pierwszy skomunikowano Polskę z krajami Beneluksu oraz z Francją i Hiszpanią, dokąd mogą docierać ładunki z terminalu Bettembourg-Dudelange.

  Podczas spotkania poruszono wiele innych istotnych kwestii. Ambasador zapytał m.in. o największe wyzwania dla naszego regionu, poza kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie. Wicemarszałek Jankowiak wymienił wśród nich m.in. kwestie związane z ochroną środowiska, zagrożonego z uwagi na funkcjonujące w Wielkopolsce kopalnie odkrywkowe powodujące zakłócenia hydrologiczne, prowadzące do suszy, która w konsekwencji wpływa również na działalność rolniczą w regionie.

  Wicemarszałek Jankowiak w odpowiedzi na zainteresowanie Jego Ekscelencji kwestią tworzenia przyjaznego klimatu dla inwestorów w Polsce wymienił kilka przykładów w regionie, przybliżając pokrótce jak nasze województwo tworzy odpowiednie warunki dla zagranicznych firm, szczególnie
  w zakresie logistyki i dostosowania infrastruktury drogowej. Na zakończenie spotkania Wicemarszałek zadeklarował wsparcie dla luksemburskich firm zainteresowanych inwestycjami w naszym regionie.

   


  Galeria zdjęć: